You are currently viewing W PLANICY 270 METRÓW JUŻ w 2014 ROKU?

W PLANICY 270 METRÓW JUŻ w 2014 ROKU?

Austriackie media cytując wypowiedź rzecznika prasowego Pucharu Świata w Planicy – Tomiego Trbovca podają, że już „… w 2014 roku będzie można oczekiwać nowego rekordu świata w Planicy”. Słoweńska Letalnica o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 185 metrze, a wielkości 215 metrów, była do początku 2011 roku największym obiektem do latania na nartach na świecie.

Wówczas jednak zakończono budowę mamuta Vikersundbakken w Norwegii. Jego wymiary określono: K-195 (HS 225).

Podczas inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w lutym 2011 roku Norweg Johan Remen Evensen (zakończył karierę przed paroma tygodniami) poszybował najpierw w serii treningowej 243, a w kwalifikacjach 246,5 metra, dwukrotnie ustanawiając tym samym nowy rekord świata w długości lotu. W locie na 243 metry pobił dotychczasowy najlepszy wynik – 239 metrów (Bjoerna Einara Romoerena z 2005 roku z Planicy).

Na odpowiedź Słoweńców nie trzeba było długo czekać. Prymat największego obiektu i rekord świata na ich rodzinnnej skoczni odebrali Norwegowie, cóż zatem na to Słoweńcy? Decyzja o budowie nowego, większego obiektu zapadła niemal natychmiast. Już teraz według nieoficjalnych informacji mówi się, że po przebudowie (planowanej na lata 2013/2014) na nowej Letalnicy będzie można latać 270 (!) a może nawet 300 metrów. Architekt, projektant mamucich skoczni – Janez Gorisek powiedział rok temu o budowie 300 metrowej skoczni: „Powoli zacznie się gra z siłami, o których żaden człowiek nie ma zielonego pojęcia. To byłoby szaleństwo.” Jednocześnie przyznał, iż ma już gotowy projekt nowego obiektu, na którym wyżej wspominane odległości będą możliwe do osiągnięcia. Sam Adam Małysz stwierdził wówczas: „Jestem przekonany, że wcześniej czy później takie skoki będą możliwe, choć będzie to bardzo niebezpieczne.”

Źródło: berkutschi.com / wp.pl

Dodaj komentarz