You are currently viewing KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: LAHTI

KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: LAHTI

12.05.2012 r. / 15:02 / berkutschi.com
- KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: LAHTI związku ze zbliżającym się kongresem Światowej Federacji Narciarskiej FIS, która odbędzie się pod koniec tego miesiąca w Korei Południowej, portal berkutschi.com postanowił zamieścić szczegółowy opis każdego miasta kandydującego do organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym 2017.

W tym celu zadano parę kluczowych pytań ich potencjalnym organizatorom. Pierwszym przedstawionym kandydatem jest Lahti - rodzime miasto wybitnego fińskiego skoczka - Janne Ahonena.

Lahti jest jednym z największych miast w Finlandii, uznanym również za stolicę sportów zimowych. Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym odbywały się tu już sześciokrotnie: w 1926, 1938, 1958, 1978 oraz 2001. Posiada ono kompleks trzech skoczni Salpausselkä. Szczególnymi zaletami dużej skoczni jest osłona przeciwwiatrowa, sztuczne oświetlenie oraz igielit.

Z historii mistrzostw z 1938 roku warto wspomnieć o srebrnym medalu Stanisława Marusarza. Był on bowiem pierwszym Polakiem, który wywalczył medal na tej prestiżowej imprezie sportowej. O następny walczył dopiero Adam Małysz, zdobywając w 2001 roku indywidualnie złoto na skoczni normalnej, oraz srebro na skoczni dużej, zamieniając się tym samym miejscem na podium z niemieckim reprezentantem Martinem Schmittem. Konkursy Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego odbywają się tu ponadto już od dłuższego czasu rokrocznie.

lahti%20salpausselkae - KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: LAHTI

Pytania, które zadano, by rozstrzygnąć konkurs, dotyczyły w większości powodu zgłoszenia swojej kandydatury, uzasadnienia jej wyjątkowości oraz wizji przeprowadzenia zawodów. Argumentacja po stronie Lahti skupiła się głównie wokół chęci zainteresowania fińskim światem sportu młodzieży, początkujących skoczków, utalentowanych zawodników, kibiców, mediów i sponsorów. Zostanie gospodarzem tych mistrzostw jest marzeniem wielu Finów i jak stwierdzono, "byłoby świetną nagrodą dla Lahti za duże, stałe inwestycje w obiekt, których dokonuje się od lat 20". Postarano się również o szczególne hasło całej imprezy, a mianowicie 'Join the Celebration', ('Dołącz do świętowania'). Ma ono na celu rozpowszechnienie narciarstwa klasycznego na świecie.

Dużym plusem staje się tu również gotowość i dobre przygotowanie warunków do przyjęcia skoczków i widzów: "Zawodnikom oferujemy obiekt z dziesiątkami tysięcy widzów i wspaniałą atmosferą na wszystkich zawodach MŚ we wszystkich trzech dyscyplinach narciarstwa klasycznego. Wioska zawodników stanowi część niepowtarzalnej oferty dla drużyn, w ramach której zapewniamy najwyższy standard zakwaterowania i wszelkie możliwe usługi i obiekty treningowe, rekreacyjne i relaksacyjne dla wszystkich drużyn, a wszystko to w jednym miejscu." Przygotowano także udogodnienia dla ekip telewizyjnych i przedstawicieli mediów. Poza tym jednocześnie z mistrzostwami obchodzona będzie setna rocznica powstania Republiki Fińskiej. Organizatorzy zadbają więc o połączenie kultury ze sportem oraz niepowtarzalną, wspaniałą atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników tej imprezy.

Kandydatura Lahti stanowi bardzo poważną konkurencję dla Zakopanego, Oberstdorfu i Planicy. Jest ona bardzo dokładnie i solidnie przemyślana. Wszystko najwyraźniej dopięte zostało na ostatni guzik.

Następnym opisanym kandydatem jest Zakopane. O naszej zimowej stolicy Polski przeczytać będziecie mogli już w następnym artykule.

Więcej na berkutschi.com


Źródło: berkutschi.com

Dodaj komentarz