You are currently viewing KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: PLANICA

KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: PLANICA

16.05.2012 r. / 18:30

- KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: PLANICA

W celu uzyskana statusu kandydata na organizatora mistrzostw, w lipcu 2011 roku rozpoczęto tam prace nad wybudowaniem nowoczesnego Centrum Nordyckiego (Planica Nordic Center). Koszt tej inwestycji wynosić może około 40 milionów Euro. Dzięki temu Bloudkova Velikanka (K-130) i Srednija Skakalnica Stano Pelan (K-90) zastąpione zostaną całkowicie nowoczesnymi skoczniami (K-120 i K-95).

Obecnie trwają już prace nad nimi, a ukończenie ich przebudowy możliwe jest wraz z początkiem tego lata. Następnie powzięto decyzję o budowie pięciu nowych, zaprojektowanych już, juniorskich obiektów (HS 84, HS 66, HS 45, HS 30 i HS 15), których powstanie przewidywane jest na koniec 2013 roku. Sporą sumę pieniędzy zainwestowano również w przebudowę znanej wszystkim kibicom skoków narciarskich - Letalnicy - drugiej co do wielkości skoczni mamuciej na świecie. Rokrocznie gości ona zawodników z całego świata podczas zawodów Pucharu Świata, kończąc jednocześnie cały cykl ich zmagań. Dużym wydatkiem pozostają wciąż trasy biegowe oraz cała infrastruktura. Zaangażowanie i poświęcenie władz państwa, miasta i mieszkańców w rozwój sportu i regionu jest więc tu bardzo widoczny.

planica%20nordic%20center - KANDYDACI NA GOSPODARZA MŚ w NARCIARSTWIE KLASYCZNYM: PLANICA

Planica szczególnie ubiega się o to stanowisko, ponieważ jako jedyna ze wszystkich zgłoszonych kandydatów nie miała jeszcze okazji przeprowadzenia zawodów tej rangi u siebie. Za wyborem Słowenii przemawiają przede wszystkim: wspaniali, tłumnie zjeżdżający pod skocznię kibice, głośny doping, niesamowite krajobrazy, wieloletnia tradycja narciarska, duże doświadczenie oraz inwestycje w przebudowy Velikanki i ulepszenia skoczni. Słowenia jest więc bardzo silnym i wciąż rozwijającym się kandydatem. Spełnienie marzeń, wielu pokoleń rodzimych mieszkańców, o zostaniu organizatorem tej sportowej imprezy, jest już bardzo bliskie realizacji. Gotowość do przyjęcia zawodników i kibiców z całego świata oraz znaczny postęp i rozwój miasta na pewno zostaną uwzględnione i docenione przez władze FISu.

Źródło: berkutschi.com / informacja własna

Dodaj komentarz