You are currently viewing PRZED LOTAMI W KULM– CIEKAWOSTKI, STATYSTYKI, PROGNOZY…

PRZED LOTAMI W KULM– CIEKAWOSTKI, STATYSTYKI, PROGNOZY…

schlieri innsbruck fot jp - PRZED LOTAMI W KULM– CIEKAWOSTKI, STATYSTYKI, PROGNOZY…

Przed nami pierwsze loty w sezonie- w najbliższy weekend skoczkowie zawitają do Bad Mittendorf (HS 200). W przeddzień zawodów warto przytoczyć kilka ciekawostek, statystycznych zestawień.

ZWYCIĘSTWA, REKORDY

W niedzielę odbędzie się jubileuszowy, setny konkurs w lotach narciarskich. Dotychczas rozegrano 97 takich konkursów, w których było 98 zwycięzców. Jedyne zwycięstwo ex aequo odnieśli Gregor Schlierenzauer i Johan Remen Evensen w Vikersund w 2011 roku.

Ostatnie loty w Kulm odbyły się w 2012 roku. Zwyciężył wówczas Robert Kranjec.

Z pośród obecnie skaczących, a właściwie latających, najwięcej, bo 3- krotnie zwyciężał w Austrii Gregor Schlierenzauer (2x 2009 i 2010), 2 razy triumfował Robert Kranjec (2010,2012).

W gronie skaczących jest piątka zwycięzców przynajmniej jednego konkursu lotów Kulm ( Takanobu Okabe-1, Janne Ahonen-1, Anders Bardal-1, Robert Kranjec-2, Gregor Schlierenzauer-3). Ahonen i Bardal odpuszczą sobie tegoroczne loty w Kulm.

Rekord skoczni należy do Gregora Schierenzauera i wynosi 215,5 m (2009), najdalej poleciał jednak Christian Nagiller (220 m w 2003 roku), Austriak jednak nie ustał tego skoku.

Schlierenzauer to hegemon lotów narciarskich. Wygrał niemal połowę konkursów lotów (14 z 30 startów), 17 razy stał na podium. Statystycznie, na 10 startów tylko raz przydarza mu się miejsce poniżej ósmego (27 TOP „8” na 30 konkursów).

Z drugiej strony posiada aktualnie tylko jeden rekord na skoczni mamuciej, właśnie w Kulm.

POLACY

Jedynym Polakiem, który zwyciężył w Kulm był Adam Małysz (2005), dwukrotnie stał też tu na 3. miejscu. Kamil Stoch również ma w kolekcji jedno 3. miejsce (2012).

TEN SEZON

Inny z Austriaków, rewelacyjny w tym sezonie Thomas Diethart jeszcze na „mamucie” nie skakał. I nie skoczy też w Kulm, taką decyzję podjął sztab szkoleniowy kadry austriackiej. Dokładając trochę liczb -po austriacko- niemieckim turnieju Diethart ma tylko połowę startów w PŚ (6/12 możliwych), a mimo to jest szóstym skoczkiem w klasyfikacji generalnej.

Nie wygrywając TCS Simon Ammann stracił szansę na dołączenie do elitarnego klubu zwycięzców pięciu różnych imprez (PŚ, IO, MŚ, MŚ w lotach, TCS). Tylko Matti Nykaenen zwyciężał we wszystkich klasyfikacjach. Po sezonie Ammann zamierza zrezygnować ze skakania.

PROGNOZY

W czołowej „6” jest już trzech Austriaków (Schlierenzauer, Morgenstern i Diethart). W kontekście udanego TCS i kolejnych konkursów u siebie widzimy, że grzebanie ich szans na olimpijskie złoto było zdecydowanie przedwczesne. Podopieczni Alexandra Pointnera prowadzą już w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Na przeciwnym biegunie wydają się być niemieccy skoczkowie. Rzutem na taśmę w TOP 10 TCS znalazł się Andreas Wellinger, który w PŚ ma najpokaźniejszy dorobek z niemieckich skoczków (8. miejsce, 348 pkt.)

Polscy skoczkowie będą się koncentrować w głównej mierze na "polskich" konkursach (Wisła -16.01 i Zakopane -18 i 19.01). Po fenomenalnych konkursach w Engelbegu ustabilizowali swoją dyspozycję, a Kamil Stoch wciąż przewodzi pucharowej stawce.

źródła: berkutschi.com/ wikipedia.org/ informacja własna

Ten post ma jeden komentarz

  1. Hayemaker

    Szkoda Ammanna ze nie udalo mu sie wygrac TCS ale nie mozna miec wszystkiego. Jesli „ugra” cos na IO to bedzie piekne zwieczenie jego bogatej kariery.

Dodaj komentarz