You are currently viewing HARRACHOV NA TYDZIEŃ PRZED MISTRZOSTWAMI ŚWIATA w LOTACH
Skocznie w Harrachovie jeszcze za czasów użytkowania (fot. Stefan Piwowar)

HARRACHOV NA TYDZIEŃ PRZED MISTRZOSTWAMI ŚWIATA w LOTACH

Harrachov Certak fot.S.Piwowar - HARRACHOV NA TYDZIEŃ PRZED MISTRZOSTWAMI ŚWIATA w LOTACHOrganizatorzy Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w czeskim Harrachovie bronią się jak mogą przed wiosną na kompleksie skoczni Certak. Na jakim etapie są przygotowania Czechów do organizacji tej prestiżowej imprezy?

 

Już za tydzień w czeskim Harrachovie rozpoczną zmagania skoczkowie, z okazji Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. Organizatorzy tej imprezy walczą z pogodą i używają wielu sposobów, by utrzymać śnieg na skoczni. Nie jest to rzecz łatwa – gdyby skocznia była mniejsza, nie potrzeba by tylu zasobów śniegu, jak w przypadku „mamuta”. Z informacji przekazanych przez serwis Berkutschi dowiadujemy się, że Czesi dodatkowy śnieg produkują także z… lodu. Dzięki specjalnym, nowoczesnym technologiom można przetwarzać skruszony lód w postaci 40 metrów sześciennych w ciągu doby. Rostislav Jozifek, który jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego imprezy przyznaje, że warunki na kompleksie Certak pozostawiają wiele do życzenia: „Co będzie za tydzień, tego nie wie nikt. Warunki i tak nie są idealne, dodatkowo wysokie temperatury utrudniają utrzymanie śniegu”. Organizatorzy nie wątpią jednak w to, że uda się przeprowadzić zaplanowane zawody bez przeszkód.

Gwarancje, że śnieg jest produkowany, Czesi podali, lecz co z kibicami? Jak powiedział Jozifek, organizatorzy spodziewają się sporego najazdu polskich fanów, zwłaszcza po udanym sezonie w wykonaniu naszych skoczków. Mowa tu o ok. 10 tysiącach biało-czerwonych kibiców.

O poziom sportowy imprezy nie musimy się martwić. Najprawdopodobniej w Harrachovie wystartuje obrońca tytułu mistrzowskiego – Robert Kranjec. Słoweniec po tym jak nabawił się urazu kolana podczas Igrzysk, wycofał się z norweskich konkursów w Trondheim i Oslo. Miejsca w kadrze nie może być pewien brązowy medalista sprzed dwóch lat, z Vikersund, – Martin Koch. Austriak nie błyszczał formą w tym sezonie. Startował w Kulm, podczas jedynych konkursów w lotach w tym sezonie, ale tam nie odegrał znaczącej roli. Jak na „lotniczą” przeszłość tego skoczka, tegoroczne wyniki nie napawają optymizmem przy wyborze kadry dla Alexandra Pointnera.

Organizatorzy podali jednocześnie, że kibice, którzy chcą z bliska obejrzeć zmagania na Certaku muszą się pospieszyć. Bilety wciąż do kupienia na stronie harrachov2014.cz.

 

Źródło: harrachov2014.cz / fis-ski.com

Dodaj komentarz