You are currently viewing JAKUB JIROUTEK REZYGNUJE z FUNKCJI TRENERA WŁOSKIEJ KADRY

JAKUB JIROUTEK REZYGNUJE z FUNKCJI TRENERA WŁOSKIEJ KADRY

Jiroutek Jakub fot.Julia .Piatkowska - JAKUB JIROUTEK REZYGNUJE z FUNKCJI TRENERA WŁOSKIEJ KADRYTrener włoskiej kadry narodowej – Czech Jakub Jiroutek postanowił zakończyć współpracę z tamtejszą federacją narciarską. Jako powód takiej decyzji podał problemy, jakie mają tak małe teamy jak m.in. włoski.

 

Po tym sezonie, który kosztował mnie sporo energii, postanowiłem zakończyć swoje zaangażowanie we Włoszech. Nie mówię, że głównie chodzi o finanse, jednak odgrywają one dużą rolę. Jeśli istnieją problemy finansowe ciężko jest się rozwijać. Potrzebny jest cały team, aby móc konkurować na całym świecie, inaczej coś można przegapić. W takiej sytuacji wielkim sukcesem jest, gdy ktoś z mniejszego teamu znajduje się w czołowej 'trzydziestce’ pucharowych zawodów” – powiedział 36-letni szkoleniowiec.

Jak zauważa Jiroutek, Puchar Świata podzielony jest na duże reprezentacje posiadające kilka kadr, a także na małe reprezentacje, które nie posiadają nawet kadry wdrażającej się dopiero w rywalizację pucharową. Do tej pierwszej grupy zalicza Norwegię, Austrię, Finlandię, Polskę , Niemcy, Japonię, Słowenię, Rosję, Szwajcarię i Czechy. W drugiej grupie Jiroutek umieścił: Kanadę, USA, Francję, Koreę Południową, Kazachstan, Francję i właśnie Włochy.

Czech dodaje też kilka ostrzejszych słów pod adresem FIS-u. "Z tym wszystkim związane są zawsze i wszędzie dyskutowane wielkości kombinezonów, czy też butów, wiązań. Zasady powinny być takie same dla wszystkich, jednak stale kontrolowane są przede wszystkim mniejsze drużyny, co jest bardzo irytujące" - mówi.

Jakub Jiroutek jest głównym trenerem włoskiej kadry od 2009 roku. Jego asystentami są Roberto Cecon i Walter Cogoli. Jako największe sukcesy trenerskie można uznać brązowy medal MŚ Juniorów Diego Dellasegi (Hinterzarten 2010), 12. miejsce Sebastiana Colloredo na MŚ w Oslo (2011), a także kilka miejsc w czołowej dziesiątce konkursów PŚ, które uzyskali Andrea Morassi i Sebastian Colloredo.

Jak zapowiada, decyzję dotyczącą trenerskiej przyszłości, podejmie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Sam najchętniej zostałby jednym z czeskich szkoleniowców. Niedługo ważyć się będą losy także sztabów szkoleniowych reprezentacji Kazachstanu, Francji, Finlandii i Rosji. Priorytetem dla Jiroutka jest teraz jednak nowo narodzony syn - Tobias.

 

Źródło: skoky.net / informacja własna

 

Dodaj komentarz