You are currently viewing OBYWATELE KRAKOWA PRZECIWKO IGRZYSKOM, MIASTO WYCOFUJE KANDYDATURĘ

OBYWATELE KRAKOWA PRZECIWKO IGRZYSKOM, MIASTO WYCOFUJE KANDYDATURĘ

Mieszkańcy Krakowa we wczorajszym referendum opowiedzieli się przeciwko organizacji Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 roku. W związku z tą decyzją władze miasta postanowiły wycofać kandydaturę stolicy małopolski.

W referendum, którego inicjatorem był Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, wzięło udział ponad 30 procent uprawnionych do głosowania (dokładnie 35,96 %), w związku z czym referendum było ważne. Większość głosujących, bo aż 69,72 % proc. powiedziała „nie” dla Igrzysk. 

Mimo iż samo referendum było przede wszystkim opiniodawcze, to władze miasta podjęły dzisiaj decyzję o wycofaniu Krakowa z kandydowania na gospodarza Zimowych Igrzysk w 2022 roku.

Niskie poparcie dla idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie kończy dla miasta ten proces. Gdy zaczynaliśmy starania o przyznanie ZIO, dysponowaliśmy wysokim poparciem społecznym, wyrażonym w obiektywnych sondażach. Niestety, poprzednie władze Komitetu Konkursowego Kraków 2022, kierowanego przez posłankę PO Jagnę Marczułajtis-Walczak roztrwoniły to zaufanie, a czas który mieliśmy do jego odbudowania był zbyt krótki. Trzeba też jasno powiedzieć, że w procesie aplikacji Kraków pozostał sam, bo poparcie rządu dla kandydatury cały czas odbierałem jako niejednoznaczne. Stąd moja propozycja złożona w marcu, by w obliczu spadającego poparcia dla tej inicjatywy, ostatecznie wypowiedzieli się w tej sprawie sami mieszkańcy Krakowa. Mam bowiem pełną świadomość, że nie da się tak wielkiego projektu zrealizować bez akceptacji społecznej.

Żałuję, że rozstrzygnięcie referendalne przekreśla szanse Krakowa i Małopolski na realizację tego projektu, który oceniałem jako niezwykle ważny dla rozwoju całego regionu. Wszyscy musimy z tego wyciągnąć wnioski.” – napisał w specjalnym oświadczeniu Prezydent Majchrowski.

W walce o organizacje Igrzysk 2022 pozostały cztery miasta – Ałmaty (Kazachstan), Lwów (Ukraina), Oslo (Norwegia) i Pekin (Chiny). Decyzja zostanie ogłoszona 31 lipca 2015 roku, podczas 127. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Kuala Lumpur.

 

Źródło: krakow.pl / informacja własna

 

Dodaj komentarz