You are currently viewing PHILLIP SJØEN – NORWESKI TALENT NA MIARĘ LJØKELSØYA ?

PHILLIP SJØEN – NORWESKI TALENT NA MIARĘ LJØKELSØYA ?

Sjoeen Phillip fot.Tuija .Hankkila - PHILLIP SJØEN - NORWESKI TALENT NA MIARĘ LJØKELSØYA ?18-letni skoczek Phillip Sjøen zaskoczył wszystkich na początek norweskiego lata. Młody zawodnik triumfował w Drammen w konkursie inaugurującym skakanie na igielicie w Norwegii. W klasyfikacji generalnej cyklu Konica Minolta Sommerhoppuke 2014 wyprzedził większość kadrowiczów Alexandra Stöckla, łącznie z Andersem Bardalem. "To wielki talent" - zgodnie podkreślają Norwegowie.

 

Sjøen odniósł niespodziewane zwycięstwo w Drammen na skoczni Gjerpenkollen, a w klasyfikacji ogólnej turnieju Sommerhoppuke zajął drugą lokatę plasując się za Rune Veltą. Skoczek z Nesodden ma wszelkie zadatki na nową gwiazdę skoków, może też udowodnić, iż Norwegowie także posiadają utalentowanych juniorów.

"Naprawdę bardzo podoba mi się to, że jest to bardzo spokojny typ zawodnika, bardzo skoncentrowany i ciężko pracujący. Podoba mi się także to, że jego celem jest pobicie rekordu Roara Ljøkelsøya w liczbie zwycięstw w Pucharze Świata, których ten najbardziej utytułowany Norweg ma 11" - powiedział Alexander Stöckl, trener norweskiej kadry narodowej. Co ciekawe, nie tak dawno, bo na początku czerwca rozmawialiśmy ze szkoleniowcem Norwegów, który potwierdził, iż przydałby się nowy, młody impuls na poziomie norweskich juniorów (cały wywiad TUTAJ). Może właśnie taki zawodnik się pojawił?

Entuzjazm Austriaka podziela także dyrektor sportowy norweskiej kadry - Clas Brede Bråthen. "Phillip jest bardzo dobrze wyszkolony, a jego standardy podczas treningó są bardzo wysokie. Myślę, że jest jednym z zawodników, który może wykonać spory postęp w krótkim czasie" - twierdzi.

W możliwości młodszegi kolegi wierzy także lider Norwegów - Anders Bardal. "On może osiągnąć tak wiele, jak tylko będzie chciał. Cała tajemnica tkwi jednak w cierpliwości. Phillip musi zaakceptować to, że będą się zdarzały wzloty i upadki. Nie mam jednak wątpliwości, że tkwi w nim ogromny potencjał" - zapewnia medalista olimpijski z Soczi.

Sam zainteresowany już na najbliższy czas, ma bardzo ambitne plany. "Mam nadzieję, że Alexander Stöckl pozwoli mi wystąpić w tegorocznych zawodach Letniej Grand Prix , a później w zimowym Pucharze Świata" - mówi Sjøen dodając wspomniany cel - nowy norweski rekord pucharowych zwycięstw.

Do tej pory Phillip Sjøen nie odniósł jeszcze znaczących indywidualnych sukcesów na arenie międzynarodowej. Wraz z drużyną zdobył jednak złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów w Erzurum (2013 r.). Indywidualnie uplasował się tam tuż poza podium, na 4. pozycji. Przed sobą ma jeszcze debiut w Pucharze Świata.

Jako ciekawostkę można dodać, że trening i rozgrzewka 18-latka różni się trochę od tej, którą wykonują jego koledzy. Sjøen stroni raczej od gry w piłkę nożną, czy siatkówkę, czego powodem są kontuzje kolan, których nabawił się kilkukrotnie, właśnie podczas gry w te sporty.

 

Źródło: aftenposten.no / vg.no / informacja własna

 

Dodaj komentarz