You are currently viewing ZMARŁ FRANCISZEK GĄSIENICA-GROŃ – PIERWSZY POLSKI MEDALISTA ZIMOWYCH IGRZYSK

ZMARŁ FRANCISZEK GĄSIENICA-GROŃ – PIERWSZY POLSKI MEDALISTA ZIMOWYCH IGRZYSK

Smutna wiadomość dotarła do nas z Zakopanego. Zeszłej nocy w tamtejszym szpitalu zmarł pierwszy polski medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich – Franciszek Gąsienica-Groń. Miał 82 lata. W 1956 roku podczas Igrzysk we włoskim Cortina d’Ampezzo wywalczył brązowy medal w kombinacji norweskiej.

Franciszek Gąsienica-Groń urodził się 30 września 1931 roku w Zakopanem, należał do klubu Wisła-Gwardia Zakopane. Zasłynął jako narciarz, kombinator norweski i skoczek narciarski, wielokrotnie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Był sportowcem wszechstronnym, uprawiał także takie dyscypliny jak: tenis stołowy, strzelectwo, skoki do wody, czy piłka nożna.

Do narciarstwa powrócił po odbyciu służby wojskowej, przekonany przez trenera Mariana Woynę-Orlewicza. To własnie pod jego czujnym okiem trenował i w 1956 roku pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Cortina d’Ampezzo. Tam w kombinacji norweskiej po oddanych skokach zajmował 10. lokatę. Bardzo dobry bieg pozwolił mu ostatecznie uplasować się na trzecim stopniu podium. Gąsienica-Groń został więc brązowym medalistą olimpijskim i wedle ówczesnych przepisów FIS, także brązowym medalistą Mistrzostw Świata.

Do jego innych sukcesów można zaliczyć triumf w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w kombinacji norweskiej, a także tytuł Mistrza Polski w tej dyscyplinie w 1958 roku. Srebro w kombinacji zdobywał natomiast w 1956, 1957 i 1959 roku. Był także wicemistrzem Polski w skokach narciarskich w 1957 roku. W marcu tegoż roku doznał groźnego upadku podczas zawodów na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi, czego skutkiem były złamania i kilkudniowa śpiączka.

Po rozstaniu się z czynnym uprawianiem sportu, Franciszek Gąsienica-Groń został trenerem klubu Wisła-Gwardia Zakopane. Był dziadkiem znanego polskiego skoczka i kombinatora norweskiego – Tomasza Pochwały. Został odznaczony Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 31 lipca 2014 roku w szpitalu w Zakopanem.

 

Źródło: pzn.pl

 

 

Dodaj komentarz