You are currently viewing TRWA PRZEBUDOWA „MAMUTA” w KULM – BĘDZIE NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE ?

TRWA PRZEBUDOWA „MAMUTA” w KULM – BĘDZIE NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE ?

Tauplitz Bad.Mitterndorf Kulm Skiflugschanze fot.skifliegen.at skiflug.weltcup.kulm  - TRWA PRZEBUDOWA „MAMUTA” w KULM - BĘDZIE NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE ?Od miesiąca trwa przebudowa austriackiej Kulm-Skiflugschanze. Jak zapewniają włodarze obiektu, nowa skocznia mamucia będzie największa na świecie. Już w styczniu 2015 roku podczas rozgrywanego tam Pucharu Świata możliwe będzie ustanowienie nowego rekordu w długości lotu.

 

– Rozbieg został skrócony o 24 metry, a próg jest wyższy o 9 metrów. Osiągnięcie 245 metrów będzie możliwe – stwierdził  Mario Stocker reprezentujący firmę zajmującą się przebudową skoczni.

Możliwe wymiary nowej Kulm-Skiflugschanze to punkt konstrukcyjny usytuowany na 200 i wielkosć skoczni (HS) znajdująca się na 225 lub 230 metrze. Mimo iż loty na skoczni w Tauplitz będą dalsze, to jak zapewniają Austriacy, będą też bezpieczniejsze dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu rozbiegu i zeskoku. Do tej pory skakanie w Kulm charakteryzowało się wysokim wyjściem z progu, po zmianach tor lotu ma być bardziej płaski. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku, groźnemu wypadkowi uległ tam Thomas Morgenstern.

Przebudowa austriackiego „mamuta” to nie tylko chęć włączenia się do rywalizacji  z Norwegami (Vikersund) i Słoweńcami (Planica) o rekord świata w długości lotu, ale też formalna konieczność. Przestarzała skocznia w przyszłym roku utraciłaby homologację FIS, który to dokument jest konieczny do uzyskania zgody na organizację międzynarodowych zawodów. Dzięki przebudowie obiekt zostanie więc przystosowany do nowoczesnych standardów i już w 2016 roku w Tauplitz odbędą się Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, poprzedzone próbą - Pucharem Świata w 2015 roku.

Więcej aktualnych zdjęć z przebudowy mamuciej skoczni Kulm znajdziecie na profilu Siflug Weltcup Kulm na Facebooku.

 

Źródło: skifliegen.at / informacja własna

 

Dodaj komentarz