You are currently viewing ALEXANDER STÖCKL dla SkokiPolska: „NIE SPODZIEWAŁEM SIĘ, ŻE BĘDZIE NAM SZŁO TAK DOBRZE”

ALEXANDER STÖCKL dla SkokiPolska: „NIE SPODZIEWAŁEM SIĘ, ŻE BĘDZIE NAM SZŁO TAK DOBRZE”

Początek sezonu letniego w wykonaniu norweskich skoczków jest wyjątkowo udany. W ścisłej czołówce goszczą tacy zawodnicy z północy Europy, jak Fannemel, Sjøen, Tande, czy lider cyklu Stjernen, a w letnim Pucharze Narodów, Norwegowie rywalizują o miano liderów z Polakami. Takim obrotem sprawy zaskoczony jest nawet trener Alexander Stöckl. – Miałem dobre przeczucia, jednak nie spodziewałem się, że będzie nam szło tak dobrze – powiedział nam po zawodach w Courchevel.

 

SkokiPolska: Pierwsza europejska część LGP 2014 za nami, a norweska drużyna pokazuje jak bardzo jest silna. Spodziewałeś się aż tak dobrych skoków swoich podopiecznych?

Stjernen Andreas lot B.Leja  300x200 - ALEXANDER STÖCKL dla SkokiPolska: "NIE SPODZIEWAŁEM SIĘ, ŻE BĘDZIE NAM SZŁO TAK DOBRZE"
Andreas Stjernen, fot. Bartosz Leja

Alexander Stöckl: Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego. Miałem dobre przeczucia co do chłopaków, jednak nie spodziewałem się, że będzie nam szło tak dobrze. Wydaje się, że prawie w całej drużynie, wszystko jest na właściwym miejscu i jesteśmy dobrze przygotowani.

 

SkokiPolska: Czy spoglądając na wyniki Leteniej Grand Prix i letni Puchar Narodów, możemy powiedzieć, że obecnie toczy się rywalizacja pomiędzy polską i norweską drużyną?

Alexander Stöckl: Na to w tej chwili wygląda, ale musimy pozostać realistami. Zarówno forma Niemców, jak i Austriaków to aż do zimy otwarta kwestia. Uważam, że oni tak naprawdę nie kocentrują się zbytnio na letnich zawodach Grand Prix. Dlatego też ich wyniki są w porządku, ale nie są na czele.

 
Fannemel Sjoeen fot.K.Sluzewska 300x200 - ALEXANDER STÖCKL dla SkokiPolska: "NIE SPODZIEWAŁEM SIĘ, ŻE BĘDZIE NAM SZŁO TAK DOBRZE"
Anders Fannemel i Phillip Sjøen, fot. Katarzyna Służewska

SkokiPolska: Czy w Twojej opinii Anders Fannemel i Andreas Stjernen są gotowi, aby na dłuższy czas zostać liderami norweskiej kadry i ścisłą światową czołówką, czy raczej pozycja Andersa Bardala jest nadal niepodważalna?

Alexander Stöckl: Mam nadzieję, że zarówno Anders Fannemel, jak i Andreas Stjernen są w stanie prezentować się na wysokim i stabilnym poziomie wraz z Andersem Bardalem. Naszym celem musi być to, aby  większą liczbę zawodników doprowadzić do jego poziomu i to w tej chwili funkcjonuje bardzo dobrze. Lato jednak nadal trwa i przed nami wciąż dużo pracy.

 

SkokiPolska: Jakie zatem sportowe zadania, ma do spełnienia Anders Bardal, w związku z tym, że do tej pory nie uczestniczył w tegorocznych zawodach Letniej Grand Prix?

Bardal Anders Hinterzarten.2013 S.Piwowar 300x200 - ALEXANDER STÖCKL dla SkokiPolska: "NIE SPODZIEWAŁEM SIĘ, ŻE BĘDZIE NAM SZŁO TAK DOBRZE"
Anders Bardal, fot. Stefan Piwowar

Alexander Stöckl: Aktualnie Anders trenuje fizycznie, ale też oddaje skoki na skoczni. Tego lata chce on mniej rywalizować i skupić się na budowaniu mocnych podstaw do nadchodzącego sezonu zimowego. Do tej pory jest na dobrej drodze, realizuje swoje plany i dołączy do całego zespołu na finałową część zawodów LGP.

 

SkokiPolska: Przed rozpoczęciem sezonu rozmawialiśmy o zbyt małej ilości młodych norweskich skoczków w międzynarodowych zawodach. Początek lata przyniósł objawienie się Sjøena, Tande. Czy są oni w stanie utrzymać tak dobrą formę do zimy?

Alexander Stöckl: Ciężko to teraz określić. Przede wszystkim jestem bardzo zadowolony z tego, że pojawiają się nam nowe talenty. To wyraźnie pokazuje, że praca w lokalnych zespołach jest dobra i czekamy z nadzieją, że uda nam się pozyskać więcej utalentowanych młodych ludzi. Przed wspomnianymi zawodnikami – Sjøenem i Tande – wciąż długa droga, przedtem musimy być cierpliwi i zobaczyć, czy uda im się utrzymać taką dyspozycję do zimy.

 

SkokiPolska: Za nami już kilka konkursów LGP, czy podczas ich trwania pojawił się ktoś kto Cię zaskoczył?

Alexander Stöckl: Nie powiem o konretnym zawodniku, ale występy polskiej drużyny są naprawdę bardzo dobre. Jest wielu skoczków, którzy są w stanie rywalizować na najwyższym poziomie. Z drugiej strony da się zauważyć pewne wzloty i upadki w prawie każdej drużynie, co jest normalnym zjawiskiem w tym momencie sezonu.

 

SkokiPolska: Co sądzisz o nowych zasadach rozgrywania zawodów (kwalifikacje wliczane do punktacji, cztery grupy skoczków), które były testowane w dotychczasowych konkursach LGP?

Alexander Stöckl: W mojej opinii jest to do zrealizowania w zawodach lotów narciarskich, ale niekoniecznie w zawodach Pucharu Świata. Największym wyzwaniem w całym przedsięwzięciu jest odpowiednie informowanie widzów pod skocznią i przed telewizorami o przebiegu całego konkursu. Aby było to wykonane wystarczająco dobrze, potrzeba trochę czas i pieniądzy. Wątpię, czy jesteśmy na to gotowi już w czasie nadchodzącego sezonu zimowego, zobaczymy jednak jak to zostanie rozwiązane.

 

rozmawiał Bartosz Leja

 

Dodaj komentarz