You are currently viewing SKOCZNIA NARCIARSKA w AMERYKAŃSKIM DULUTH ZOSTAŁA ZBURZONA

SKOCZNIA NARCIARSKA w AMERYKAŃSKIM DULUTH ZOSTAŁA ZBURZONA

Duluth Chester.Bowl .Park fot.MPR News Dan Kraker - SKOCZNIA NARCIARSKA w AMERYKAŃSKIM DULUTH ZOSTAŁA ZBURZONAJedna z najbardziej popularnych niegdyś skoczni narciarskich w Stanach Zjednoczonych, położona w Chester Bowl Park w Duluth, która przez wiele lat była obiektem przygotowań olimpijskich amerykańskich skoczków, została zburzona. Lokalne władze uznały, że nie ma już perspektyw na odbudowę obiektów i przywrócenie do życia tamtejszych tradycji narciarskich.

 

Początki skoków narciarskich w Duluth w stanie Minnesota sięgają roku 1905, jednak to niemal 35 lat później, w 1940 roku Minnesota powstała tam jedna z największych ówcześnie skoczni narciarskich, o punkcie konstrukcyjnym umiejscowionym na 88 metrze. Później, nieopodal powstały również mniejsze obiekty treningowe (K-35, K-20, K-10). Cały kompleks skoczni był przez lata jednym z najważniejszych centrów przygotowań olimpijskich amerykańskich skoczków i kombinatorów norweskich. Skoki na dużym obiekcie oddawał m.in. olimpijczyk z Oslo (1952) George Hovland.

Warto zaznaczyć, że w 1926 roku podczas Mistrzostw USA w Duluth triumfował Anders Haugen - dwukrotny rekordzista świata w długości lotu (64,5 m - 1919 r., 65,0 m - 1920 r.). W Duluth od 1971 roku rozgrywane były także coroczne grudniowe zawody młodzieży „Lions Junior Invitational”, wtedy to skocznia tętniła życiem. Od 2005 roku nie była jednak używana i stopniowo popadała w ruinę

W związku z tym, że potencjalna renowacja kompleksu skoczni pochłonęłaby nawet milion dolarów, 18 sierpnia decyzją lokalnych władz, niszczejąca skocznia K-88 została zburzona, jako obiekt niebezpieczny dla osób przebywających na jego terenie.

 

Źródło: mprnews.org

 

Dodaj komentarz