You are currently viewing Goldberger i Koch z tytułami Mistrzów Świata Weteranów

Goldberger i Koch z tytułami Mistrzów Świata Weteranów

Koch Martin Planica fot.J.Piatkowska - Goldberger i Koch z tytułami Mistrzów Świata WeteranówJak się okazuję skoczek narciarski, który zakończył już swoją sportową karierę wcale nie musi odkładać nart skokowych w kąt. „Sportowa emerytura” stwarza były skoczkom możliwość powalczenia o medale w Mistrzostwach Świata Weteranów. W tym roku impreza odbyła się w austriackim Villach (15-20 września), a na starcie pojawiły się gwiazdy tego sportu, m.in. Andreas Goldberger i Martin Koch.

 

O tym że miłość do skoków narciarskich nigdy nie gaśnie, wie każdy kibic tej dyscypliny sportu. Wszyscy, którzy w ostatnich dniach udali się do Villach na Mistrzostwa Świata Weteranów w skokach narciarskich, mieli okazję przekonać się o tym, że skoczkiem narciarskim jest się przez całe życie.

Goldberger Andreas Zakopane S.Piwowar 300x199 - Goldberger i Koch z tytułami Mistrzów Świata Weteranów
Andreas Goldberger, fot. Stefan Piwowar

Mistrzostwa Świata Weteranów w skokach narciarskich po raz pierwszy odbyły się w 1990 r. w amerykańskim Lake Placid. Zawody te odbywają się wraz z Mistrzostwami Świata Weteranów w kombinacji norweskiej. Od 2006 organizowane są też letnie Mistrzostwa Świata Weteranów w skokach narciarskich. Takie konkursy to ogromna atrakcja dla kibiców, którzy mają okazję oglądać na rozbiegu gwiazdy sportu, które już oficjalnie zakończyły swoje profesjonalne kariery sportowe. Przez lata na mistrzostwa zjeżdżały same sławy, niezwykłe osobowości świata sportu takie jak chociażby:  Matti Nykänen, Andreas Widhölzl, czy Andreas Goldberger, czy też Peter Slatnar, Słoweniec, który skonstruował wiązania do nart skokowych, z których korzysta wielu znakomitych skoczków. W tym roku do grona weteranów dołączył także i Martin Koch, który w poprzednim sezonie ogłosił zakończenie swojej kariery.

Tak jak i w poprzednich latach tak i w tym roku, zawodnicy podzieleni byli na różne kategorie wiekowe. Konkursy odbywały się na skoczniach K-30, K-60 i K-90.

W czwartek (18 września) sportowcy rywalizowali na skoczni K-30, gdzie odbył się konkurs zawodników w kategorii wiekowej od 80 do 84 roku życia. I tak najstarszym a zarazem jedynym zawodnikiem swojej kategorii wiekowej okazał się być 81-letni Austriak Richard Diess, który skoczył 23 i 24 m.

Dzień później (19 września) na skoczni K-60 rywalizowali panowie w kategorii wiekowej od 40-44 roku życia. Zwycięstwo wywalczył znany wszystkim kibicom Austriak Andreas Goldberger, który dwukrotnie lądował na 63 metrze. Drugie miejsce zajęli ex-aequo Andi Stranz  i Taneli Niemi.

W sobotę (20 września) zawodnicy przenieśli się na obiekt normalny (K-90). Tam po raz kolejny swoja klasę potwierdził Andreas Goldberger – utytułowany skoczek triumfował uzyskując odległości 98 i 92 metry. Na drugim miejscu tak jak dzień wcześniej wylądował Taneli Niemi, a trzeci był Kalle Uusitalo.

W tym dniu rozgrywany był jeszcze konkurs mężczyzn w wieku od 30 do 34 lat. Mistrzowski tytuł wywalczył Martin Koch (95,0 / 90,0 m). Drugą lokatą mógł cieszyć się Uros Peterka, a trzecią Milan Zivic.

Sobotnia drużynówka była ostatnim konkursem mistrzostw. Wygrali Finowie w składzie: Aato Lamminpaeae, Erkki Ahtiainen, Taneli Niemi i Pasi Huttnen. Podium uzupełnili Niemcy i Norwegowie.

Pełne wyniki zawodów można znaleźć na villacheralpenarena.at.

Polska aż trzykrotnie była organizatorem Mistrzostw Świata Weteranów, po raz pierwszy w 1995 r. w Zakopanym. Zimowa stolica Polski gościła byłych skoczków narciarskich jeszcze w 2003 r. Ostatnie takie zawody odbyły się u nas dwa lata temu w Szczyrku. 

Podsumowując – z pewnością w głowach wielu kibiców może się pojawić myśl, że Adam Małysz, który zakończył karierę skoczka 3 lata temu, ma jeszcze na skoczni pewne trofeum do zdobycia.

 

Źródło: villacheralpenarena.at / informacja własna

 

Dodaj komentarz