You are currently viewing Line Jahr dla SkokiPolska: Bycie „starszym” przynosi siłę i spokój

Line Jahr dla SkokiPolska: Bycie „starszym” przynosi siłę i spokój

jahr line s.piwowar - Line Jahr dla SkokiPolska: Bycie „starszym” przynosi siłę i spokójLine Jahr podczas pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata była najlepszą reprezentantką gospodarzy. Na skoczni HS-100 w norweskim Lillehammer zajęła piąte miejsce po skokach na  92,5 i 96 metrów i był to jeden z jej najlepszych występów w karierze. Doświadczona 30-letnia skoczkini mierzy jednak wyżej. – Chcę liczyć się w walce o medale Mistrzostw Świata – mówi.

 

SkokiPolska.pl: Line, masz za sobą pierwszy konkurs w sezonie i jak się domyślam jesteś zadowolona z tego, jak zaprezentowałaś się przed norweską publicznością?

Line Jahr: Moje skoki w konkursie były całkiem dobre. W pierwszej rundzie wylądowałam nieco bliżej, ale jestem naprawdę zadowolona z drugiej próby. To były jak do tej pory moje najlepsze skoki tej zimy i świetne jest to, że udało mi się tego dokonać właśnie w pierwszym konkursie. Zawsze dość powoli rozpędzałam się w zimowym sezonie, zatem jestem szczęśliwa z właśnie takiego startu Pucharu Świata w tym roku.

 
jahr line kata.deak 300x200 - Line Jahr dla SkokiPolska: Bycie „starszym” przynosi siłę i spokój
Line Jahr, fot. Kata Deak

SkokiPolska.pl: Czy można powiedzieć, że treningi na śniegu przez rozpoczęciem sezonu pomogły Tobie osiągnąć lepszy rezultat?

Line Jahr: W tygodniu poprzedzającym inaugurację całą drużyną skakałyśmy w Folldal na skoczni K-73. Był to wtedy jedyny gotowy obiekt w Norwegii. Miałyśmy tam wspaniałe i mroźne warunki. Następne trenowałyśmy w Lillehammer. Moich skoków na śniegu przed Pucharem Świata nie było więc tak dużo. Myślę, że w zawodach wszystkie dziewczyny miały równe szanse.

 

SkokiPolska.pl: Czy jest ktoś lub coś, co zaskoczyło Cię w pierwszych żeńskich zawodach tej zimy?

Lina Jahr: Tak naprawdę bardzo zaskoczył mnie triumf Speli Rogelj. Sądzę, że to naprawdę świetna sprawa, że właśnie ona wygrała.

 

SkokiPolska.pl: Ostatnimi czasy Noriaki Kasai udowadnia, że wiek w skokach narciarskich nie odgrywa decydującej roli. Ty oraz Daniela Iraschko-Stolz jesteście najbardziej doświadczonymi skoczkiniami i także spisujecie się bardzo dobrze. Jak to skomentujesz?

Line Jahr: Myślę, że bycie „starszym” przynosi siłę i wytrzymałość, ponieważ jest się spokojniejszym. Czuję, że teraz jestem bardziej zrelaksowana podczas rywalizacji, niż było to kilka lat temu. Moim celem jest teraz spędzać miło czas i jestem bardzo wdzięczna, że mogę robić w życiu to, co kocham. Podróżuje po całym świecie i po prostu skaczę. Mam stabilne zajęcie wśród najbliższych, świetnych ludzi w drużynie i naprawdę uwielbiam z nimi trenować.

 
jahr line s.piwowar5 300x199 - Line Jahr dla SkokiPolska: Bycie „starszym” przynosi siłę i spokój
Line Jahr, fot. Stefan Piwowar

SkokiPolska.pl: W minionym sezonie wśród skoczkiń było dużo kontuzji więzadeł w kolanach. Trenerzy twierdzili, że jest to wina zbyt obcisłych kombinezonów, powodujących większą prędkość przy lądowaniu i co za tym idzie zbyt dużą presję na kolana. Czy większe stroje będące następstwem zmiany przepisów przez FIS są bezpieczniejsze?

Line Jahr: Tak, czuje się bezpieczniej podczas lądowania dalekich skoków. Osobiście odczuwam dużą różnicę dzięki większym kombinezonom. Teraz można latać dalej, a lądowanie nie jest już tak twarde. Uznanie dla Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, że to zmieniła. W ostatnich latach czułam się jednak w miarę bezpiecznie podczas lądowania, ponieważ bardzo dużo czasu poświęciłam na trening stabilizujący kolana i biodra. Taka była potrzeba związana z poprzednimi, obcisłymi kombinezonami. Zapewne dzięki temu uniknęłam problemów z urazami kolan.

 

SkokiPolska.pl: Jakie są Twoje plany na najbliższe tygodnie?

Line Jahr: Będę trenować w Lillehammer, a następnie udam się do Notodden, aby wziąć udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Później znowu czeka mnie trening w Lillehammer przed Pucharem Norwegii w Vikersund, który odbędzie się w ostatnim tygodniu przed świętami. Kolejny plan to zawody w Japonii, w styczniu. Nie mogę się ich doczekać, ponieważ kocham Japonię.

 

SkokiPolska.pl: Z pewnością udana inauguracja PŚ dodała Tobie jeszcze więcej siły i pewności siebie. Jakie są w związku z tym Twoje sportowe cele na ten sezon?

Line Jahr: W czasie tej zimy mam nadzieję na pierwsze pucharowe podium. Chcę także liczyć się w walce o medale podczas Mistrzostw Świata w Falun. Mamy przed sobą także jeden konkurs Pucharu Świata w norweskim Holmenkollen w marcu. Byłoby miło oddać także i tam dobre skoki.

 

rozmawiał Bartosz Leja

 

 

Dodaj komentarz