You are currently viewing LOTOS Cup w Szczyrku: Byrt, Podżorski i Pałasz najlepsi w pierwszym dniu zmagań

LOTOS Cup w Szczyrku: Byrt, Podżorski i Pałasz najlepsi w pierwszym dniu zmagań

Kantyka Podzorski Leja LOTOS.Cup .Szczyrk.2015 fot.Alicja.Kosman - LOTOS Cup w Szczyrku: Byrt, Podżorski i Pałasz najlepsi w pierwszym dniu zmagańWtorkowe (20 stycznia) zawody na kompleksie skoczni w Szczyrku Skalitem zainaugurowały tegoroczny cykl Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich – „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2015. Rywalizowano w sześciu męskich i dwóch żeńskich kategoriach wiekowych, w których triumfowali m.in.: Magdalena Pałasz i Łukasz Podżorski.

 

Gdy zawodnicy pojawili się na skoczni, była ona spowita mgłą, która na szczęście nie uniemożliwiała przeprowadzenia konkursów. Z czasem widoczność poprawiła się tak, że przez chwilę można było zobaczyć krążące nisko nad górami słońce. Temperatura w okolicy zera stopni oraz brak wiatru sprawiły, że inauguracja cyklu LOTOS Cup przebiegła bezpiecznie i w sprawiedliwych warunkach. Duża ilość zawodników na starcie z Polski, Czech, Ukrainy i Białorusi sprawiła jednak, że rywalizacja trwała bardzo długo. Skoczkowie zza granicy startowali poza konkurencją.

Szczyrk Skalite LOTOS.Cup .2015 fot.Alicja.Kosman 300x200 - LOTOS Cup w Szczyrku: Byrt, Podżorski i Pałasz najlepsi w pierwszym dniu zmagań
Skocznie 'Skalite’ w Szczyrku podczas zawodów LOTOS Cup, fot. Alicja Kosman / PZN

Na początek walka o zwycięstwo stoczyła się na skoczni HS-44, na której startowali Juniorzy E oraz Młodziczki. W tej drugiej kategorii dość niespodziewanie zwyciężyła Paulina Cieślar (39 i 40 m), reprezentująca barwy klubu WSS Wisła w Wiśle (dawniej KS Wisła w Wiśle). 8,9 punktu straciła do niej Anna Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice (37 i 40,5 m), a trzecia była Kamila Karpiel z AZS Zakopane (36,5 i 36,5 m).

Wśród Juniorów E triumfował Jan Rzadkosz (40,5 i 42,5 m). Skoczek z klubu z TS Wisła Zakopane wyprzedził drugiego Jana Bukowskiego z AZS Zakopane (40 i 41 m) o 3,9 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął klubowy kolega Rzadkosza – Stanisław Majerczyk (40,5 i 41 m).  – Jestem zadowolony z mojego wyniku, ale ze skoków nie do końca, ponieważ pierwszy skok mógł być lepszy, ale za to drugi wyszedł mi naprawdę bardzo dobrze. Jutro liczę na bardzo dobre skoki, ale czy będzie pierwsze miejsce, to zobaczymy – podsumował zwycięzca Juniora E.

Szwab Palasz Rajda LOTOS.Cup .2015 fot.Alicja.Kosman 300x200 - LOTOS Cup w Szczyrku: Byrt, Podżorski i Pałasz najlepsi w pierwszym dniu zmagań
Podium w kat. kobiet (od lewej na górze: Szwab, Pałasz, Rajda), fot. Alicja Kosman / PZN

Na HS-77 rywalizowali Juniorzy C i D oraz Juniorki. Wśród dziewcząt obyło się bez niespodzianek: pewnie zwyciężyła Magdalena Pałasz z klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre, która lądowała na 67,5 i 66,5 metrze. Joanna Szwab z KS Chochołów zajęła drugie miejsce (62,5 i 64 m) ze stratą 29 punktów, natomiast na trzeciej pozycji sklasyfikowano Kingę Rajdę z SS-R LZS Sokół Szczyrk (60,5 i 59,5 m). Dla Pałasz były to pierwsze skoki od kilku dni. – Po tygodniu przerwy od skakania miałam tylko jeden próbny skok i od razu zaczęły się zawody, więc nie byłam pewna zwycięstwa, ale udało się wygrać i jestem zadowolona. Wydaje mi się, że skoki były w miarę w porządku. Trener powiedział, że nie było źle i mam nadzieję, ze jutro będzie jeszcze lepiej – mówiła z optymizmem nasza kadrowiczka.

byrt tomasz sp 300x200 - LOTOS Cup w Szczyrku: Byrt, Podżorski i Pałasz najlepsi w pierwszym dniu zmagań
Tomasz Byrt, fot. SkokiPolska.pl

Najlepszym Juniorem D okazał się Kacper Stosel z AZS Zakopane, który dwukrotnie lądował na 70,5 metrze. Skład podium uzupełnili drugi Mateusz Gruszka z AZS Zakopane (66,5 i 69,5 m) oraz trzeci Patryk Hutyra z SS-R LZS Sokół Szczyrk (66 i 66 m). Wśród Juniorów C najdłuższe skoki oddał wielokrotny laureat LOTOS Cup Dawid Jarząbek (TS Wisła Zakopane). We wtorek w Szczyrku poszybował na odległość 72,5 i 73 metrów. – Moje skoki nie były zbyt dobre. Tam w przejściu jest tak jakby lekki spadek i nie mogłem się do tego przystosować. Oceniam jednak dzisiejszy dzień na bardzo dobry, ponieważ później miałem szansę poskakać na K-90 i tam skoki były lepsze – tłumaczył Jarząbek. – Mam problem z pozycją dojazdową, ale cały czas pracuję nad nią i udaje mi się ją poprawiać – dodał. Drugie miejsce w tej samej kategorii wiekowej uzyskał Damian Skupień z TS Wisła Zakopane (70 i 72,5 m), a trzecie – Paweł Wąsek z WSS Wisła w Wiśle (69 i 67,5 m).

Areną zmagań Juniorów B, A oraz Seniorów był największy obiekt w Szczyrku – HS-106. Pierwsze miejsce w kategorii Junior B należało do zawodnika Kadry Juniorów Pawła Guta (LKS Poroniec Poronin). Triumfator skoczył 99 i 100 metrów, zdecydowanie wyprzedzając reprezentantów gospodarzy Dominika Kastelika (93 i 99,5 m) oraz Dawida Krupę (95,5 i 94 m).

Złoty medal LOTOS Cup dla najlepszego Juniora A powędrował do Łukasza Podżorskiego z WSS Wisła w Wiśle (98,5 i 103 m). – Dzisiaj były bardzo fajne warunki do skakania, a sam konkurs był bardzo wyrównany. Moje skoki nie były ani dobre, ani złe. Nie jestem jeszcze w szczycie formy, dlatego nie mogę powiedzieć, że skoki są dobre i że jestem z nich zadowolony. Powiem szczerze, że początek sezonu w moim wykonaniu był bardzo słaby jak na mnie, potem troszeczkę się podniosłem, ale teraz te błędy powróciły do mnie i muszę sobie z nimi jakoś poradzić – ocenił zwycięzca. Zawody były bardzo wyrównane, ponieważ Podżorski wyprzedził swojego kolegę z kadry Przemysława Kantykę (LKS Klimczok Bystra) o zaledwie jeden punkt. Trzecie miejsce zajął kolejny skoczek z Kadry Juniorów, Krzysztof Leja (AZS Zakopane).

W najstarszej kategorii wiekowej zwyciężył Tomasz Byrt z WSS Wisła w Wiśle, który oddał dziś najdłuższe skoki na Skalitem – dwukrotnie uzyskując 102,5 metra. Na podium znaleźli się także Artur Kukuła z WSS Wisła w Wiśle (98,5 i 96 m) oraz Jakub Kot z AZS Zakopane (98 i 94 m).

 

Autorzy komunikatu: Alicja Kosman i Anna Karczewska / PZN

 

Dodaj komentarz