You are currently viewing Polscy medaliści z Falun poskaczą w Skandynawii

Polscy medaliści z Falun poskaczą w Skandynawii

Czterech drużynowych medalistów mistrzostw świata z Falun powalczy o pucharowe punkty podczas najbliższego weekendu w Lahti. Ta sama czwórka, czyli Klemens Maurańka, Jan Ziobro, Piotr Żyła i Kamil Stoch, wystartuje także w kolejnych zawodach PŚ w Kuopio (10.03) oraz Trondheim (12.03).

 

Po czempionacie w Falun, Puchar Świata przenosi się do Skandynawii. Dotychczasowe słabe pucharowe występy biało-czerwonych sprawiły, że w ostatnim periodzie obecnego sezonu w zawodach Pucharu Świata będzie mogło startować tylko czterech Polaków. W związku z tym Łukasz Kruczek dokonał oczywistego wyboru i na skandynawską część rywalizacji postanowił zabrać brązowych medalistów konkursu drużynowego z Falun (Żyła, Murańka, Ziobro, Stoch). Pozostali uczestnicy mistrzowskich zmagań – Dawid Kubacki i Aleksander Zniszczoł – poskaczą w zawodach Pucharu Kontynentalnego w austriackim Seefeld. 

W najbliższy weekend, 7-8 marca, w Lahti (Salpausselkä, K-116, HS-130) odbędą się dwa konkursy. W sobotę będziemy mogli obserwować zmagania drużynowe, a w niedzielę – indywidualne. Kwalifikacje zaplanowano na piątkowy wieczór. Zobacz pełny program >>

Trener Łukasz Kruczek zapowiedział, że skład Polaków pozostanie bez zmian aż do zawodów w Trondheim (12.03), a korekty przewiduje tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ewentualne roszady w składzie mogą pojawić się najwcześniej przed zawodami w Oslo.

Klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przewodzi Peter Prevc, który startując we wszystkich konkursach od początku sezonu, zgromadził 1265 punktów i wyprzedza Stefana Krafta o 57 oczek. Na wirtualnym podium znajduje się jeszcze złoty medalista z dużej skoczni w Falun, Severin Freund (1163 punkty). Z Polaków najwyżej plasują się Kamil Stoch (8. miejsce / 616 pkt) i Piotr Żyła (18. miejsce / 326 pkt). Jan Ziobro i Klemens Murańka zajmują odpowiednio 47. (52 punkty) i 52. miejsce (35 punktów).

W zeszłym roku na obiekcie Salpausselkä odbyły się dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy. W rywalizacji indywidualnej łupami podzielili się Severin Freund i Kamil Stoch. Niemiec zwyciężył w pierwszym konkursie, w drugim musiał uznać wyższość dwukrotnego mistrza olimpijskiego, Kamila Stocha. Polak w pierwszym dniu zmagań uplasował się na najniższym miejscu podium, by dwa dni później, dzięki wspaniałemu zwycięstwu, odzyskać żółtą koszulkę lidera cyklu. Drużynowo najlepsi okazali się wicemistrzowie olimpijscy, Austriacy. Polska, w składzie Dawid Kubacki, Maciej Kot, Jan Ziobro i Kamil Stoch, uplasowała się ostatecznie na 7. miejscu.

 

źródło: pzn.pl / informacja własna

 

Dodaj komentarz