You are currently viewing Anette Sagen zakończyła sportową karierę

Anette Sagen zakończyła sportową karierę

Sagen Anette S.Piwowar - Anette Sagen zakończyła sportową karieręJedna z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych skoczkiń narciarskich w historii tej dyscyppliny, Anette Sagen, postanowiła zakończyć sportową karierę. Doświadczona, 30-letnia Norweżka odczuła, że nie będzie już mieć szansy na skakanie na najwyższym poziomie. – Kocham ten sport, ale nie mam już takiej radości z rywalizacji – przyznała.

 

Anette Sagen jest jednym z symboli żeńskich skoków narciarskich, obok Lindsey Van i Danieli Iraschko-Stolz, to właśnie Norweżka była orędowniczką wprowadzenia skoków kobiet najpierw na mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, a później do programu zimowych igrzysk olimpijskich.

Aktualny sezon nie jest dla reprezentantki Norwegii udany. Odniosła jedno zwycięstwo w letnich zawodach PK w Falun, jednak w PŚ zdecydowanie nie brylowała. Punktowała tylko dwukrotnie, a jej ostatnim konkursem były zawody w Rasnovie, w których zajęła 23. lokatę. Sagen nie znalazła się w żeńskiej drużynie Norwegii na tegoroczne MŚ w Falun.

Nie myślałam o tej decyzji zbyt długo, wiedziałam, że to będzie mój ostatni sezon – przyznała w rozmowie z portalem vg.no i dodała: – Kocham ten sport, ale nie mam już takiej radości z rywalizacji.

30-letnią zawodniczkę chwali dyrektor sportowy nporweskich skoków, Clas Brede Braathen: – Osiągnęła bardzo wiele, nie ma wielu sportowców, którzy zdołali wygrać tyle, ile ona. Jest najbardziej utytułowaną norweską zawodniczką. Anette zawsze była mocną zawodniczką i to nie przypadek, że odniodła tyle zwycięstw.

Największe triumfy Sagen święciła jeszcze przed erą Pucharu Świata. W latach 2004-2009 zdominowała rywalizację kobiet w ramach Pucharu Kontynentalnego wygrywając klasyfikację generalną pięć razy z rzędu. W swoim bogatym medalowym dorobku ma m.in. indywidualne i drużynowe złoto mistrzostw świata juniorów ze Strynu (2004 r.), brąz seniorskich MŚ z Liberca (2009 r.), złoto i brąz Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (2003, 2001 r.).

Norweżka ma na koncie aż 43 pojedyncze zwycięstwa w konkursach Pucharu Kontynentalnego. Raz wygrała konkurs Pucharu Świata (Schonach 2013), łącznie na podium znajdowała się 7-krotnie. Sagen jest też jedną z nielicznych kobiet, które mają za sobą skok na obiekcie mamucim. W 2004 roku na Vikersundbakken osiągnęła 174,5 metra.

 

źródło: informacja własna / vg.no

 

Dodaj komentarz