You are currently viewing Czy powróci temat polsko-czeskiego turnieju w Pucharze Świata?

Czy powróci temat polsko-czeskiego turnieju w Pucharze Świata?

Polska Czechy Turniej Harrachov Zakopane Wisla Szczyrk fot.SkokiPolska - Czy powróci temat polsko-czeskiego turnieju w Pucharze Świata?Jak już informowaliśmy, w przyszłym sezonie zimowym polscy kibice mogą liczyć na aż cztery konkursy Pucharu Świata w naszym kraju. We wstępnym terminarzu pojawiły się także dwa konkursy w czeskim Harrachovie. To stwarza możliwość utworzenia polsko-czeskiego turnieju, który mógłby na stałe zagościć w zimowym kalendarzu.

 

Nieco ponad tydzień temu dowiedzieliśmy się, że w sezonie 2015/16 w Polsce mogą zostać rozegrane aż cztery konkursy Pucharu Świata. Pewne są już imprezy w Wiśle (21.01.16) i Zakopanem (23-24.01.16). Do tego weekendu mógłby dołączyć jeden indywidualny konkurs w Szczyrku (20.01.16). Dodajmy, że kilkanaście dni wcześniej (9-10.01.16) w czeskim Harrachovie mają się odbyć dwa konkursy na dużym obiekcie. Łącznie w Polsce i Czechach obejrzymy zatem najprawdopodobniej aż pięć indywidualnych (plus jeden drużynowy) konkursów Pucharu Świata. To idelna okazja do tego, aby wrócić do rozmów o polsko-czeskim turnieju w skokach narciarskich. 

Przypomnijmy, że już w 2013 roku pojawiła się idea o utworzeniu wspólnego tournée zawierającego zawody w obu krajach, o czym mówił nam wówczas prezes PZN, Apoloniusz Tajner (więcej >>). W tamtym sezonie (2013/14) pomysł nie doszedł do skutku, ponieważ Czesi gościli inną imprezę – Mistrzostwa Świata w lotach. W zakończonym niedawno sezonie 2014/15 Czesi z powodów finansowych zrezygnowali z organizacji konkursów w Libercu. To mogło podważyć zaufanie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej do Czeskiego Związku Narciarskiego, jednak mimo tego Harrachov pojawił się w drafcie kalendarza na przyszłą zimę.

– Być może taka idea miałaby szansę powodzenia. FIS oceni, czy jesteśmy na to gotowi. W kolarstwie zawodowym są toury, czemu nie można by tego zrobić w skokach. Jest Turniej Czterech Skoczni, był Turniej Nordycki, czemu nie można by było zrobić polskiego turnieju. Każda dyscyplina sportu ewoluuje, tym bardziej skoki narciarskie – powiedział nam tydzień temu Sekretarz Generalny Polskiego Związku Narciarskiego, Tomasz Wieczorek. Można z tego wywnioskować, że polsko-czeski turniej jest możliwy, jednak może to być kwestia nieco odleglejsza, być może kilku następnych sezonów.

Warto dodać, że już w 2011 roku podczas cyklu Letniej Grand Prix w Polsce rozegrano LOTOS Poland Tour składający się z trzech konkursów (w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem). Wtedy w klasyfikacji generalnej triumfował Thomas Morgenstern, który odniósł trzy zwycięstwa. Za nim uplasowali się: Gregor Schlierenzauer i Kamil Stoch. Była to jak dotąd jedyna edycja tej imprezy.

Zobacz pełnę klasyfikację generalną LOTOS Poland Tour 2011 >>

W historii skoków narciarskich mamy kilka znakomitych przykładów na rozgrywanie cyklicznych turniejów, jak choćby wspomniany Turniej Czterech Skoczni (od sezonu 1952/53), ale także: FIS Team Tour (2009-2013), Turniej Czterech Narodów (2006-2010), Turniej Nordycki (1997-2010), Turniej Czeski (1960-1996), czy Turniej Szwajcarski (1951-1992).

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz