You are currently viewing Przygotowania do Mistrzostw Świata w Lahti zgodnie z planem

Przygotowania do Mistrzostw Świata w Lahti zgodnie z planem

Lahti 2017 Mistrzostwa.Swiata - Przygotowania do Mistrzostw Świata w Lahti zgodnie z planemSekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, Sarah Lewis, odwiedziła fińskie Lahti, które już za dwa lata będzie areną Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Organizatorzy tej największej narciarskiej imprezy chcą zapewnić sportowcom jak najlepsze warunki i póki co wszystkie przygotowania idą zgodnie z planem.

 
Lahti Salpausselkae zima fot.Tuija .Hankkila 300x200 - Przygotowania do Mistrzostw Świata w Lahti zgodnie z planem
Lahti 'Salpausselkä’, fot. Tuija Hankkila

W przygotowaniach do światowego czempionatu, który odbędzie się w 2017 roku uczestniczy zarówno Fiński Związek Narciarski jak i miejscowy klub SC Lahti. Warto zaznaczyć, że miasto Lahti leżące na południu Finlandii nad jeziorem Vesijärvi, jest znanym na całym świecie ośrodkiem narciarskim, który w przeszłości już 6 razy gościł Mistrzostwa Świata (1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001).

Dyrektorem sportowym siódmego czempionatu w Lahti będzie dobrze znany kibicom, były skoczek Tami Kiuru, który był zaangażowany w organizację Pucharów Świata na skoczni Salpausselkä w minionych trzech sezonach. - Ważne jest upewnienie się, że sportowcy będą mogli skupić się w Lahti na najważniejszych sprawach. To oznacza wysokiej jakości zakwaterowanie i obiekty pomocnicze. Naszym celem jest rozwój wydarzenia, aby było płynne i bardziej atrakcyjne, zarówno dla sportowców, jak i dla publiczności - zapewnia Kiuru. Poszczególne kadry będą mogły zamieszkiwać zarówno pokoje hotelowe, jak i domy wolnostojące.

Lahti Salpausselkae rozbieg fot.Tuija .Hankkila 300x199 - Przygotowania do Mistrzostw Świata w Lahti zgodnie z planem
Lahti 'Salpausselkä', fot. Tuija Hankkila

- Mistrzostwa Świata w Falun były wielkim sukcesem, co stwarza pozytywną presję w tym regionie. To była prawdziwa przyjemność, zauważyć, jak dużo zmian zostało tu wprowadzonych od zeszłej jesieni. Zgodnie z ustaleniami wiele kwestii zostało poprawionych i zintensyfikowanych. Tutejsze warunki są wyjątkowe, nawet w skali globalnej. Jestem pewna, że sportowcy będą się tu mieli bardzo dobrze podczas Mistrzostw Świata - pochwaliła organizatorów Sarah Lewis.

Dobre wspomnienia ze światowym czempionatem w Lahti mają Polacy. W 1938 roku wicemistrzem świata został legendarny Stanisław Marusarz, a 63 lata później pierwsze mistrzowskie medale wywalczył Adam Małysz. Na dużej skoczni zdobył srebro ustępując tylko Martinowi Schmittowi, natomiast na normalnym obiekcie, wówczas 23-letni wiślanin zdeklasował rywali bijąc przy okazji rekord skoczni (98 metrów). Dodajmy, że w ostatnich latach zmodernizowana została normalna skocznia w Lahti (K-90 / HS-100). Duży obiekt od wielu lat ma te same wymiary (K-116 / HS-130).

Za niespełna dwa lata tytułów mistrzowskich będą bronić: Rune Velta (skocznia normalna), Severin Freund (skocznia duża), Carina Vogt (panie), a także reprezentacje Norwegii (męska "drużynówka") i Niemiec (konkurs mieszany).

 

źródło: lahti2017.fi

 

Dodaj komentarz