You are currently viewing Nicolas Mayer także kończy karierę

Nicolas Mayer także kończy karierę

Mayer Nicolas SGP.Wisla .2012 fot.Bartosz.Leja  - Nicolas Mayer także kończy karieręLista skoczków, którzy postanowili po tym sezonie odłożyć narty na półkę, zdaje się nie mieć końca. W ślady Norwegów poszedł Nicolas Mayer, który jeszcze niedawno zdobył brązowy medal mistrzostw Francji. Brak perspektyw skłonił go jednak do zakończenia kariery. – W obecnej sytuacji skoków we Francji trudno jest się wybić na światowy poziom – przyznaje.

 

Zapytany o przyczyny swojej decyzji, wskazuje przede wszystkim na brak silnej drużyny. – Kiedy pojawiłem się w zespole w 2006 roku, w kadrze było 10 zawodników i liczny sztab szkoleniowy. Dziś jest nas trzech. Dla mnie to kluczowy element. Żeby móc się rozwijać, trzeba na co dzień współpracować z grupą, nawzajem się wspierać nie kryje żalu. Skoczek zwraca też uwagę na aspekty finansowe:Przy obecnych środkach przeznaczanych we Francji na skoki narciarskie nie jestem w stanie walczyć na światowym poziomie. Poza tym skoki to nie piłka nożna, zarobki są znacznie niższe.

Mayer żałuje jednak, że nie udało mu się spełnić marzenia z dzieciństwa i wystartować w igrzyskach olimpijskich: – W 2010 roku nie dostałem się do kadry, a w 2014 nie byłem gotowy na występ ze względu na problemy zdrowotne. Nie sądzę też, bym mógł dotrwać do igrzysk w 2018 roku w tak nielicznym zespole.  

24-letni skoczek dostrzega też pozytywne aspekty uprawiania skoków narciarskich, podkreślając, że sport pokazuje wielu cennych wartości: – Rywalizacja uczy nas wytrwałości, pokory, wyrabia ducha walki. Jako sportowcy wiemy, co oznacza ciężka praca, która nie zawsze przynosi takie rezultaty, jakich byśmy oczekiwali. Takie są prawa sportu, a poznajemy je od najmłodszych lat.

Zapytany o najlepsze wspomnienia, przywołuje przede wszystkim zawody Letniej Grand Prix, które odbywały się w jego rodzinnym Courchevel: konkurs drużyn mieszanych w 2013 roku, w którym wraz z Vincentem Descombes Sevoie, Coline Mattel i Leą Lemare zajęli 6. miejsce, oraz rywalizację indywidualną z 2012 roku, kiedy uplasował się na 6. pozycji. – Wtedy byłem w życiowej formie – podkreśla.

Najlepszy sezon w karierze Mayera przypadł zimą 2011/12, kiedy zdobył 11 oczek do generalnej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, dwukrotnie punktując: w Kussamo (22. miejsce) oraz Harrahovie (29. lokata). Jeden punkt, zdobyty w rywalizacji w Pragelato, znalazł się na jego koncie trzy sezony wcześniej. Najlepsze wyniki uzyskał w Letniej Grand Prix 2012, w której zdobył 81 punktów i uplasował się na 28. miejscu w całym cyklu. Nigdy nie zdołał dolecieć do granicy dwusetnego metra – jego rekord życiowy, ustanowiony w Planicy w 2011 roku, wynosi 183 metry.

 

źródło: nordicmag.info

 

Dodaj komentarz