You are currently viewing Centrum sportowe w Eisenerz zostanie rozbudowane

Centrum sportowe w Eisenerz zostanie rozbudowane

Eisenerz Erzbergschanze fot.WSV .Eisenerz - Centrum sportowe w Eisenerz zostanie rozbudowane

Większość kibiców zapytana o ośrodek szkolący młodych adeptów sportów zimowych w Austrii, bez wahania odpowie: Stams. Okazuje się jednak, że Austriacy rozbudowują bazę kompleksów sportowych, na których mogą trenować przyszli mistrzowie. Dlatego też podjęto decyzję o modernizacji centrum narciarstwa znajdującego się w Eisenerz.

 

Eisenerz to ważny ośrodek szkoleniowy sportowców startujących w dyscyplinach narciarstwa klasycznego. Reprezentantami miejscowego klubu (WSV Eisenerz) są m.in. Daniela Iraschko-Stolz, David Zauner czy utytułowany kombinator norweski, czterokrotny drużynowy medalista olimpijski Mario Stecher, który po minionym sezonie postanowił zakończyć karierę. Dlatego też zarówno lokalnym, jak i państwowym władzom zależy, by tamtejsze obiekty sportowe były nowoczesne i dobrze służyły młodym zawodnikom.

W oficjalnym rozpoczęciu prac, które odbyło się w poniedziałek, 11 maja, wzięli udział m.in. austriacki minister sportu Gerard Klug, gubernator Styrii Franz Voves oraz prezydent Austriackiego Związku Narciarskiego (ÖSV) Peter Schröcksnadel. Ten ostatni w swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie, jakie odegrały liczne sukcesy austriackich sportowców przy podejmowaniu decyzji o modernizacji skoczni: – Budowa obiektów jest ważnym krokiem w kierunku optymalizacji szkolenia sportowców w Eisenerz, a 82 medale zdobyte do tej pory na imprezach najwyższej rangi uzasadniają tę inwestycję – zaznacza.

Jeśli założenia sprawdzą się w rzeczywistości, prawdopodobnie do projektu dołączą sportowcy i szkoleniowcy narciarstwa alpejskiego – Powstanie unikalny system nie tylko w Austrii, ale i w Europie – nie kryje zadowolenia prezes ÖSV. – Nowa infrastruktura będzie wspaniałą wizytówką dla centrum sportowego i unikalnym ośrodkiem kształcenia sportowców dyscyplin narciarstwa klasycznego – dodaje burmistrz Eisenerz Christine Holzweber.

Oprócz bazy sportowej powstanie też szkoła z internatem, której celem będzie dbanie nie tylko o rozwój sportowy, ale i naukowy. Inwestycja napawa dumą także Ministra Sportu Gerarda Kluga: – Jestem przekonany, że wspieramy coś wielkiego, co będzie impulsem dla dalszego rozwoju narciarstwa klasycznego. Zyska też region. Jako minister sportu jestem szczególnie zainteresowany opieką nad młodymi sportowcami, którzy wkraczają w świat wyczynowej rywalizacji. Ważne, by zapewnić im również solidne wykształcenie. Centrum szkoleniowe w Eisenerz wypełnia swoje obowiązki w sposób godny naśladowania.   

Zgodnie z założeniem, po renowacji w Eisenerz mają funkcjonować cztery obiekty o rozmiarze (HS) umiejscowionym odpowiednio na 109., 70., 35. i 15. metrze. Oznacza to, że trzy skocznie (HS: 100, 66 i 27) istniejące dotychczas, a wybudowane w 1997 r., zostaną powiększone, a dodatkowo powstanie kolejny, najmniejszy obiekt. Pojawi się też nowa wieża sędziowska, kabiny dla zawodników, windy, kolejka linowa oraz system naśnieżania. Cała inwestycja pochłonie 8 milionów euro, a jeżeli z czasem dojdzie do rozszerzenia projektu na dyscypliny alpejskie, koszty wzrosną o kolejne 12 milionów. O ile wszystko odbędzie się zgodnie z planem, pierwsi młodzi zawodnicy pojawią się na skoczniach w Eisenerz już nadchodzącej zimy. Być może do Styrii zawitają też międzynarodowe zawody, czy to Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich, czy też kombinacji norweskiej. Rywalizację na żywo będzie mogło oglądać 10 tysięcy widzów.

 

źródło: naizesenerz.at / skisprungschanzen.com / kleinezeitung.at

 

Dodaj komentarz