You are currently viewing Rosjanie planują odbudowę centrum narciarskiego w Kirovie

Rosjanie planują odbudowę centrum narciarskiego w Kirovie

Kirov skocznia fot.skijumpingrus.ru  - Rosjanie planują odbudowę centrum narciarskiego w KirovieRosjanie chcą kontynuować rozbudowę kolejnych narciarskich centrów szkoleniowych. Tym razem prezes Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej wyraził nadzieję na renowację skoczni narciarskich w Kirovie. To właśnie reprezentanci miejscowego klubu przed laty stanowili o sile radzieckiego narciarstwa klasycznego.

 

Obecnie w Kirovie (znajdującym się w europejskiej części Rosji) znajdują się trzy skocznie narciarskie – normalna (K-90) oraz dwie małe (K-25, K-10). Ich stan pozostawia wiele do życzenia, szczególnie jeśli chodzi o większy obiekt. Poza tym, że skocznia już od dawna nie posiada aktualnej homologacji umożliwiającej rozgrywanie międzynarodowych zawodów FIS, sztuczna nawierzchnia, a także konstrukcja rozbiegu w wielu miejscach jest mocno zniszczona.

Ostatnio w Kirovie odbyło się spotkanie rosyjskich działaczy narciarskich z włodarzami tamtejszych obiektów. Prezes Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, Dimitry Dubrovsky wyraził nadzieję na renowację skoczni. – Kirov ma wielki potencjał na rozwój skoków narciarskich – przyznał Dubrovsky, jednak jak dodał, kwestią problemową jest aktualnie brak wystarczających funduszy w federalnym programie kultury fizycznej i sportu.

W momencie uzyskania wsparcia finansowego, w planach będzie renowacja skoczni K-90, a także budowa mniejszych treningowych obiektów – K-40 i K-20.

Bez pomocy federalnej realizacja projektów na taką skalę nie będzie możliwa, jednak my jesteśmy gotowi do współpracy. Planujemy utworzyć obszar sportowy wraz z centrum odnowy biologicznej, gdzie będzie istniała możliwość zaangażowania się w różnych dyscyplinach sportu, a także odpoczynku – powiedział burmistrz Kirova, Vladymyr Bykov, który wyraził też nadzieję, że w przyszłości do Kirova ponownie zawitają krajowe mistrzostwa, a także konkursy rangi międzynarodowej.

Warto podkreślić, że Kirov posiada bardzo bogate tradycje sportowe. W 1951 roku powstała tam jedna z największych ówcześnie skoczni narciarskich w Europie, której rekordzistą jest obecnie Dimitry Vassiliev (96,5 m / 2004 r.). Kariery zaczynali tam późniejsi medaliści mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, m.in.: skoczek Alexey Borovitin (brąz MŚ Falun 1974, brąz MŚ Lahti 1978) oraz kombinatorzy norwescy: Dmitri Kochkin (srebro MŚ Zakopane 1962) i Vyacheslav Dryagin (brąz MŚ Wysokie Tatry 1970).

 

źródło: tramplin.perm.ru / skisprungschanzen.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz