You are currently viewing Finowie rozpoczynają treningi. Asikainen: „Wszystko idzie w dobrym kierunku”

Finowie rozpoczynają treningi. Asikainen: „Wszystko idzie w dobrym kierunku”

script>and Facebook - Finowie rozpoczynają treningi. Asikainen: „Wszystko idzie w dobrym kierunku”Do konkursów LGP pozostały niecałe dwa miesiące, w związku z czym skoczkowie rozpoczynają pierwsze zgrupowania. W ślad za Polakami poszli reprezentanci fińskich kadr, którzy w Kuopio przygotowują się do nowego sezonu. - Zawodnicy są zmotywowani, chcą osiągać coraz wyższe cele oraz uczyć się nowych rzeczy - zapewnia trener Jani Klinga.

 
10489825 668486986592943 5852690204622657529 n 300x200 - Finowie rozpoczynają treningi. Asikainen: „Wszystko idzie w dobrym kierunku”
Jarkko Määttä, fot. Julia Piątkowska

Podczas tegorocznych przygotowań szkoleniowcy fińskich skoczków postawili na zróżnicowany trening pod okiem ekspertów, nie tylko fizyczny, ale i mentalny. Z postawy swoich podopiecznych zadowolony jest trener, Jani Klinga. – Rozszerzyliśmy nasz trening, który jest teraz bardziej efektywny. Głównym celem jest wzmocnienie mięśni. Tym razem przywiązujemy też większą uwagę do szczegółów oraz wsparcia mentalnego. Zawodnicy są zmotywowani, chcą osiągać coraz wyższe cele oraz uczyć się nowych rzeczy – przyznał szkoleniowiec. 

10441069 708071402634501 422115293888194254 n 300x200 - Finowie rozpoczynają treningi. Asikainen: „Wszystko idzie w dobrym kierunku”
Lauri Asikainen, fot. Julia Piątkowska

W roli eksperta od treningu wzmacniającego wystąpił Jari Hiekkavirta, fizjoterapeuta fińskich kombinatorów norweskich. Nowy zestaw zajęć okazał się dla skoczków sporym wyzwaniem.W domu nie wykonujemy tak intensywnych ćwiczeń. Teraz będę mógł samodzielnie wykorzystać to, czego tutaj się nauczyłem – mówi Jarkko Määttä. Wtóruje mu reprezentant kadry A, Niko Kytösaho: – Mamy za sobą bardzo dobry trening.

Członkowie kadry narodowej, Jarkko Määttä i Lauri Asikainen, cieszą się z udanego wypoczynku oraz powrotu do treningu. Määttä spędził tydzień urlopu w Hiszpanii, Asikainen został w domu w Jyväskylä. Obaj, choć nie skakali, nie zapomnieli o aktywności fizycznej, tak potrzebnej, by utrzymać dobrą formę nawet wiosną. Asikainen nie kryje też radości ze swojego stanu zdrowia – problemy z kręgosłupem, z którymi borykał się przez długi czas, minęły. – Głównym celem jest pozostanie w dobrej formie fizycznej, ale oczywiście rozwój też jest potrzebny. Wszystko idzie w dobrym kierunkukończy skoczek z Kussamo.

Ze zgrupowania zadowoleni są też członkowie kadry A, Sebastian Klinga oraz Niko Kytösaho. Klinga, oprócz tradycyjnego treningu, jaki jest przeznaczony dla skoczka narciarskiego, uprawia obecnie liczne sporty, z którymi miał do czynienia kilka lat temu: tenis, piłkę nożną czy jazdę na rowerze. We wrześniu zostanie absolwentem wychowania fizycznego w Instytucie Sportu w Finlandii. Kytösaho, indywidualny złoty medalista Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, skończył z kolei szkołę podstawową i od nowego roku szkolnego zostanie uczniem gimnazjum w Stams.Trener zasugerował mi ten pomysł 2-3 lata temu. Ciężko pracowałem i głęboko wierzyłem, że dostanę się do Stamsprzyznaje 15-latek, który już niedługo uda się na tygodniową wizytę do swojej przyszłej szkoły.

 

źródło: hiihtoliitto.fi / Facebook.com

 

Dodaj komentarz