You are currently viewing FIS decyduje o mistrzostwach i nowych przepisach, ważna funkcja Stocha

FIS decyduje o mistrzostwach i nowych przepisach, ważna funkcja Stocha

Obradująca w Warnie Komisja Kalendarzowa FIS poza terminarzami zawodów LGP, LPK, PK i FIS Cup podjęła kilka istotnych decyzji związanych z przyszłością skoków narciarskich. Poznaliśmy m.in. organizatora Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym w 2017 r., a także kandydatów do organizacji seniorskich MŚ w 2021 r.

 

FIS podjął w bułgarskiej Warnie kilka istotnych decyzji związanych z przyszłymi sezonami w skokach narciarskich.

 

Imprezy mistrzowskie

Lahti 2017 Mistrzostwa.Swiata 300x200 - FIS decyduje o mistrzostwach i nowych przepisach, ważna funkcja Stocha
MŚ Lahti 2017

Organizacja Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym w 2017 r. przypadła amerykańskiemu Park City. To właśnie tam, na obiektach Utah Olympic Park w 2002 r. o medale Igrzysk Olimpijskich walczyli m.in. Adam Małysz i Simon Ammann. Komisja Kalendarzowa podjęła także decyzję o włączeniu do programu juniorskiego czempionatu w Rasnovie w 2016 r. konkursu drużyn mieszanych.

W tamtych czasach niektórzy bukmacherzy dopuszczali nawet nowe oferty na polskie zakłady bukmacherskie przez internet na takie wydarzenia.

Przechodząc do imprez mistrzowskich seniorów, zatwierdzony został program Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, które w 2017 r. odbędą się w fińskim Lahti. 24 lutego o medale powalczą panie, 25 lutego na normalnej skoczni rywalizować będą panowie, a kolejny dzień przyniesie emocje związane z konkursem drużyn mieszanych. Po kilku dniach przerwy, 2 marca do medalowej walki powrócą mężczyźni, którzy będą skakać na dużym obiekcie. Zmagania skoczków zakończy drużynowy konkurs mężczyzn rozegrany 4 marca.

Ponadto Komisja Kalendarzowa FIS obradująca od 3 czerwca zatwierdziła (jedyną) kandydaturę Planicy do organizacji MŚ w lotach w 2020 r. oraz kandydatury Oberstdorfu, Planicy i Trondheim do organizacji MŚ w narciarstwie klasycznym w 2021 r. Ostateczna decyzja w tej kwestii zapadnie 9 czerwca 2016 r. podczas 50. Kongresu FIS w meksykańskim Cancún.

 

Nowe przepisy

Stoch Kamil fot.Klaudia.Zadebska 300x200 - FIS decyduje o mistrzostwach i nowych przepisach, ważna funkcja Stocha
Kamil Stoch, fot. Klaudia Zadębska

Oprócz kwestii związanych z kalendarzami cykli i imprez narciarskich, FIS wziął pod uwagę przepisy i reguły obowiązujące w poszczególnych konkursach. W związku z tym działacze podjęli decyzję o obowiązku używania rękawic przez każdego zawodnika podczas rywalizacji na skoczni każdej rangi. Zdecydowano również o modyfikacji i uaktualnieniu przepisów dotyczących budowy i homologacji skoczni narciarskich. Wprowadzono także zmianę zasad dotyczących kwot startowych w zawodach Pucharu Kontynentalnego mężczyzn. Potwierdzona została reguła związana ze startem czołowej trzydziestki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w ostatnich, finałowych zawodach cyklu.

 

Przedstawiciele zawodników w FIS

Podczas konferencji zatwierdzono również nowych przedstawicieli zawodników, którzy w latach 2015-2017 będą reprezentować skoki narciarskie w Komisji Zawodniczej FIS. Skoczków reprezentować będzie – podobnie jak przez ostatnie dwa lata – Kamil Stoch, a skoczkinie będą miały swoją przedstawicielkę w osobie Słowenki, Katji Požun.

 

Bartosz Leja
źródło: FIS

 

Dodaj komentarz