You are currently viewing Lawina błotna zniszczyła trybuny skoczni w Oberstdorfie
Skocznie w Oberstdorfie (fot. Frederik Clasen)

Lawina błotna zniszczyła trybuny skoczni w Oberstdorfie

Oberstdorf Erdinger.Arena .Schattenbergschanze fot.Frederic.Clasen - Lawina błotna zniszczyła trybuny skoczni w OberstdorfieSilne opady deszczu, jakie występują ostatnio w okolicach Oberstdorfu, dały się we znaki włodarzom tamtejszej skoczni. Spowodowana przez nie lawina błotna w niedzielę w nocy zniszczyła trybuny niemieckiej Schattenbergschanze. Według wstępnych informacji niemieckich mediów sam obiekt nie został na szczęście naruszony.

 

Jak się okazuje, zjawiska pogodowe niosą zagrożenie nie tylko dla skoczków w czasie konkursów, ale i dla samych obiektów. Przekonali się o tym zarządcy skoczni w Oberstdorfie, której trybuny zostały uszkodzone przez lawinę błotną spowodowaną silnymi opadami deszczu i gwałtownym wezbraniem wody w pobliskiej rzece (Oybach). W tym czasie na terenie skoczni przebywały osoby odpowiedzialne między innymi za organizację Turnieju Czterech Skoczni, jednak nic poważnego im się nie stało.

Jak zapewniają osoby odpowiedzialne za utrzymanie obiektu, nie ma powodu do obaw o skocznię. – Możemy uspokoić wszystkich fanów skoków narciarskich. Mieliśmy szczęście w nieszczęściu. Piasek, żwir i głazy rzeczywiście uszkodziły trybuny, ale sama skocznia pozostała nienaruszona. Co więcej, nie tylko zwiedzanie obiektu odbywa się już zgodnie z harmonogramem – możliwe są także treningi.

Póki co ani niemiecka policja, ani zarządcy obiektu nie podają szczegółowych danych dotyczących powstałych szkód i ewentualnych kosztów odbudowy trybun. Lawina nie ominęła także samego Oberstdorfu, dlatego konieczna była ewakuacja ok. 500 mieszkańców. Większość z nich wróciła już do swoich domów, jednak w związku z tym, że niektóre zabudowania dalej są zagrożone zawaleniem, część musiała pozostać w specjalnie przygotowanych schroniskach.

To nie pierwszy przypadek, kiedy intensywne opady deszczu powodują destabilizację skoczni i uszkodzenia. Z podobnymi problemami zmagali się chociażby włodarze obiektów w Erzurum, które uległy zniszczeniu na skutek osunięcia się ziemi w lipcu 2014 r. (więcej o zniszczonych skoczniach w Erzurum >>).

 

źródło: skispringen.com / erdinger-arena.de

 

Dodaj komentarz