You are currently viewing Vikersundbakken otwiera się na turystów także latem

Vikersundbakken otwiera się na turystów także latem

Włodarze mamuciej skoczni narciarskiej Vikersundbakken przedstawili ciekawy pomysł na rozwój turystyki w okresie letnim, kiedy na obiekcie nie odbywają się żadne zawody. Jak zapewnia Bjørn Espen Hovde, dyrektor tamtejszego centrum narciarskiego, w planach jest zainstalowanie ekstremalnego zjazdu linowego, tzw. kolejki tyrolskiej.

 
Zip line Whistler.Canada fot.Ferdilouw 300x200 - Vikersundbakken otwiera się na turystów także latem
Zip-line (tzw. kolejka tyrolska) w Whistler w Kanadzie, fot. Ferdilouw

– Koncentrujemy się na rozwoju działań mających na celu szerszy dostęp centrum narciarskiego Vikersund dla turystów. Chcemy, aby obiekty nadawały się do wielu różnych działań, zarówno latem jak i zimą. Będą one przystosowane do użytku także przez osoby niepełnosprawne – zapewnił Hovde, który ma w planach budowę ścianki wspinaczkowej, a także zainstalowanie systemu tzw. „zip-line”, który obejmuje zjazd na specjalnej uprzęży w dół skoczni. Szczególnie ta druga atrakcja może przyciągnąć wielu entuzjastów ekstremalnych wrażeń. Długość liny, na której zjeżdżać będą śmiałkowie ma wynosić 532 metry, a różnica wysokości nawet 183 metry (nachylenie 34%). Maksymalna prędkość, którą będzie można osiągnąć wyniesie nawet 112 km/h, dzięki czemu każdy będzie mógł się poczuć niemalże jak skoczek narciarski.

Kolejnym przedsięwzięciem planowanym w centrum narciarskim w Vikersund jest budowa nowych boisk do piłki nożnej oraz piłki ręcznej. Wszystkie projekty mają na celu przyciągnięcie większej liczby turystów, a co za tym idzie zwiększenie dochodów i rozwój tamtejszego centrum narciarskiego. Na chwilę obecną Vikersundbakken jest zależna od zewnętrznego dofinansowania ze skarbu państwa, jednak norwescy działacze chcą to zmienić i umożliwić obiektowi zarabianie na siebie.

Z podobnymi dylematami inwestycyjnymi zmagają się włodarze wszystkich mamucich skoczni narciarskich na świecie, które stają się areną zawodów zaledwie raz do roku, czasem nawet rzadziej.

 

źródło: bfk.no

 

Dodaj komentarz