You are currently viewing Będą biegać po… schodach Holmenkollbakken

Będą biegać po… schodach Holmenkollbakken

Oslo Holmenkollbakken lato fot.padrei - Będą biegać po… schodach HolmenkollbakkenDwie skocznie, 800 schodów i 1200 metrów. Oto liczby wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się 11 października na legendarnym dla narciarstwa wzgórzu Holmenkollen. Pięciuset uczestników będzie ścigać się po schodach wiodących od podstaw średniej skoczni aż na szczyt dużego obiektu i jednocześnie wzgórza Holmenkollen.

 

W ostatnich latach na każdym kroku napotykamy informacje o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na stan naszego zdrowia. Koniunkturę tę wykorzystują włodarze różnego rodzaju obiektów, organizując wydarzenia mające na celu promowanie zdrowego stylu życia. Tak narodził się pomysł biegu po schodach najwyższego mieszkalnego budynku w Polsce – Sky Tower we Wrocławiu. Podobna idea narodziła się w głowach osób zarządzających skoczniami w Oslo-Holmenkollen – postanowili, że w październiku tego roku odbędzie się wyjątkowy bieg wiodący od podnóża średniej skoczni Midtstubakken aż na sam szczyt wzgórza Holmenkollen. Cała trasa liczy 1200 metrów i 800 schodów, a różnica wysokości od podnóża średniego obiektu do szczytu  wynosi 165 metrów.

Dyrektor imprezy Marius Domy podkreśla, że wydarzenie nie ma charakteru komercyjnego – ewentualne nadwyżki finansowe pochodzące z opłat rejestracyjnych zostaną przeznaczone na promocję skoków, zwłaszcza w celu przyciągnięcia do sportu najmłodszych. Pomysł zrodził się dzięki podobnym inicjatywom, powstałym nie tylko w innych krajach, ale i w samej Norwegii. W wyścigu organizowanym od 1979 roku na schodach Stoltzekleiven w Bergen bierze udział nawet 5000 uczestników, a rywalizacja, ze względu na tak duże zainteresowanie, jest podzielona na dwa dni.

Organizatorzy uważają, że schody obiektów na wzgórzu Holmenkollen mają duży potencjał i możliwości, by stać się głównym punktem na mapie tego typu biegów w Norwegii. – To wyzwanie dla każdego. Będziemy pracować razem z Wami, aby stworzyć z imprezy wielkie sportowe i społeczne wydarzenie – zachęcają na oficjalnej stronie biegu.

Dla śmiałków, którzy zechcą spróbować swoich sił w tej niecodziennej rywalizacji, czeka możliwość odbywania treningów częściowo na rzeczywistej trasie – tylko jej górna część wiodąca na szczyt dużego obiektu jest zamknięta, resztę włodarze skoczni udostępniają w celach treningowych. Dopiero w dniu wyścigu cała trasa zostanie wyłączona i otwarta dopiero z chwilą startu imprezy.

 

źródło: kollenopp.no / kollenhopp.no / kondis.no

 

Dodaj komentarz