You are currently viewing Peter Prevc w podniebnym wyścigu z lotniarzem na Velikance (wideo)

Peter Prevc w podniebnym wyścigu z lotniarzem na Velikance (wideo)

Prevc Peter lot LGP.Wisla .2013 fot.Bartosz.Leja  - Peter Prevc w podniebnym wyścigu z lotniarzem na Velikance (wideo)Do niezwykłego przedsięwzięcia doszło niedawno na Bloudkovej Velikance w słoweńskiej Planicy. Na legendarnym obiekcie Peter Prevc oddał skok tuż obok przelatującego nad skocznią lotniarza Matjaža Klemenčiča. – Miło było wspólnie dzielić niebo nad zeskokiem, myślę, że takie coś stało się po raz pierwszy – przyznał słoweński skoczek.

 

Współorganizatorem akcji była firma Red Bull, od lat wspierająca sporty ekstremalne. Sama idea też do zwyczajnych nie należała – przestrzeń powietrzna nad dużą skocznią w Planicy przez kilka ekscytujących sekund miała należeć zarówno do skoczka, jak i lotniarza. Biorąc pod uwagę znaczną prędkość (przekraczającą 100 km/h), wykonanie całej ewolucji mogło być również nieco niebezpieczne.

Zarówno Peter Prevc, jak i Matjaž Klemenčič są jednak w swoich dyscyplinach sportu prawidziwymi mistrzami, w związku z czym podjęli wyzwanie. Podopieczny Gorana Janusa drogę do progu pokonał oczywiście zjeżdżając po rozbiegu, natomiast 31-letni lotniarz nabrał prędkości zbiegając tuż obok, po stromym zboczu. Podczas gdy Prevc wybijał się z progu, Klemenčič był już w powietrzu tuż nad skoczkiem – obaj osiągnęli wówczas prędkość ok. 95 km/h. Przez chwilę sportowcy lecieli w jednej linii, a następnie jeden wylądował na nartach w granicach 140 metra, a drugi wzniósł się wysoko nad obiektami Planica Nordic Center.

Dla Prevca była to z pewnością emocjonująca odskocznia od przedsezonowych treningów, a dla Klemenčiča kolejny podniebny i ekstremalny wyczyn. Słoweński lotniarz ma za sobą m.in. udane lądowanie na lecącym szybowcu.

Sportowy profil Matjaža Klemenčiča na redbull.com >>

 

Wideo ze wspólnego skoku Prevca i Klemenčiča:

 

źródło: siol.net / kelemencicmatjaz.com / redbull.com

 

Dodaj komentarz