You are currently viewing Mamucia skocznia w Oberstdorfie będzie zmodernizowana

Mamucia skocznia w Oberstdorfie będzie zmodernizowana

Oberstdorf Heini Klopfer Skiflugschanze fot.Jeses  - Mamucia skocznia w Oberstdorfie będzie zmodernizowanaW ostatnich latach przebudowy doczekały się trzy mamucie skocznie narciarskie – Vikersundbakken w Vikersund, Kulm w Tauplitz oraz Letalnica w Planicy. Teraz decyzję o modernizacji skoczni im. Heiniego Klopfera podjęła rada gminy Oberstdorf. Nie są jeszcze znane szczegóły projektu i ewentualne wymiary odnowionego obiektu.

 

Modernizacja niemieckiego „mamuta” jest wymuszona przez przepisy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej – włodarze skoczni muszą dostosować obiekt do obowiązujących zasad dotyczących konstrukcji skoczni narciarskich, aby ponownie uzyskać certyfikat i homologację FIS uprawniającą do organizacji międzynarodowych zawodów w lotach narciarskich. Jednym z powodów są także Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich, które odbędą się w Niemczech w 2018 roku.

Nie jest jeszcze wiadome jakie prace na skoczni są konieczne oraz czy zmianie ulegnie profil obiektu. Pewne jest natomiast to, że niezbędna jest instalacja nowego, lepszego oświetlenia umożliwiającego bezpieczne rozgrywanie konkursów w porze wieczornej.

Plan finansowy modernizacji skoczni został zatwierdzony podczas posiedzenia władz niemieckiej gminy Oberstdorf. Według założeń koszty przebudowy mogą wynieść około 11 milionów euro.

Aktualnie niemiecki obiekt do lotów narciarskich jest czwartym co do wielkości „mamutem” na świecie. Punkt konstrukcyjny jest usytuowany na 185, a wielkość skoczni (HS) na 213 metrze. Jej rekordzistą jest Fin Harri Olli, który w 2009 roku poszybował tam 225,5 metra. Rok później 226 metrów poleciał w Oberstdorfie Słoweniec Robert Kranjec, jednak nie zdołał ustać swojej próby.

Ostatnie zawody Pucharu Świata w lotach zostały tam rozegrane w lutym 2013 roku. Triumfował wówczas reprezentant gospodarzy Richard Freitag (209,0 / 206,5 m), a w rywalizacji drużynowej najlepsi okazali się Norwegowie. Pucharowy debiut zaliczył wówczas późniejszy lider PŚ – Krzysztof Biegun.

 

źródło: br.de / informacja własna

 

Dodaj komentarz