You are currently viewing Niko Kytösaho zrezygnował z gimnazjum w Stams

Niko Kytösaho zrezygnował z gimnazjum w Stams

Choć Niko Kytösaho planował wyjazd do Austrii i naukę w tamtejszym gimnazjum w Stams, ostatecznie, po tygodniowej wizycie w austriackiej kuźni talentów, podjął decyzję o pozostaniu w Finlandii i nauce w miejscowym liceum w Lahti. Powodem takiego, a nie innego wyboru 15-letniego Fina są przede wszystkim bariery językowe.

 

Jeszcze w czerwcu mówiło się, że prawdopodobnie 15-letni skoczek wyjedzie do Austrii i tam będzie się uczył oraz trenował jako uczeń słynnego gimnazjum sportowego w Stams, którego absolwentami są m.in. Gregor Schlierenzauer, Michael Hayboeck czy Stefan Kraft. Jednak po tygodniowej wizycie w szkole, podczas której Niko uczestniczył w zajęciach, a także spotkał się z nauczycielami i trenerami, zdecydował, że jednak pozostanie w Finlandii i będzie uczył się w liceum w Lahti. – Pod koniec wizyty Niko odbył długą rozmowę z władzami szkoły, rozważał także wszystkie za i przeciw już po powrocie z Austrii. Ostatecznie zdecydował, że pozostanie w Finlandii i od sierpnia zacznie naukę w liceum sportowym w Lahti. Bariera językowa była największym problemem. Niko czuł, że nauka niemieckiego byłaby zbyt wymagająca – tłumaczy ojciec i zarazem trener 15-latka, Pekka Kytösaho.

Mimo to drzwi do austriackiej kuźni talentów pozostają dla fińskiego skoczka dalej otwarte. – Dyrektor podziękował Niko za uczciwość i zapewnił, że szkoła chętnie przyjmie go w przyszłym roku, jeśli tylko wyrazi taką chęć – dodaje Kytösaho senior.

Niko Kytösaho to jeden z najzdolniejszych skoczków młodego pokolenia, złoty i srebrny medalista Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy z 2015 roku. Na swoim koncie ma już punkty zdobyte w zawodach z cyklu FIS Cup oraz Pucharu Kontynentalnego, w których zadebiutował pod koniec ubiegłego roku. Niespodziewanie w krajowych zawodach rozegranych w listopadzie 2014 okazał się lepszy od samego Janne Ahonena. Skoczek, który od obecnego sezonu znajdzie się w fińskiej kadrze A, już w tę sobotę wystartuje w konkursie w Rovaniemi. Jeśli skoki 15-latka będą zadowalające, być może dostanie szansę występu podczas zawodów Letniej Grand Prix w Polsce.

 

źródło: mtv.fi

 

Dodaj komentarz