You are currently viewing Matjaz Zupan zadowolony z postawy Rosjan w Letniej Grand Prix
Matjaz Zupan, fot. Bartosz Leja

Matjaz Zupan zadowolony z postawy Rosjan w Letniej Grand Prix

Choć z polskiej perspektywy wyniki Rosjan w pierwszych konkursach Letniej Grand Prix nie napawają optymizmem, trener naszych wschodnich sąsiadów, Matjaz Zupan, jest zadowolony z postawy swoich podopiecznych. Jak podkreśla, cieszy go przede wszystkim postęp, jaki nastąpił w Niemczech w porównaniu do konkursów w Wiśle. 

W dotychczas rozegranych konkursach drużynowych w ramach Letniej Grand Prix w Wiśle i Hinterzarten Rosjanie (Denis Kornilov, Vladislav Boyarintsev, Mikhail Maksimochkin, Vadim Shishkin) zajęli odpowiednio 10. i 9. miejsce, dwukrotnie nie awansując do drugiej rundy. Mimo to trener Rosjan stara się dopatrywać w tych rezultatach pozytywnych elementów, co podkreśla w wywiadzie udzielonym portalowi allsportinfo.ru – W porównaniu do Wisły nastąpił widoczny progres. Poza tym w pierwszych konkursach cyklu startujemy bez podstawowych zawodników, brakuje przecież doświadczonego Dmitrija Vassilieva, Ilmira Hazetdinova i byłego kombinatora norweskiego, Evgeniya Klimova – wylicza przyczyny słabszych występów swoich podopiecznych.

Shishkin Vadim CoC.Seedeld.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Matjaz Zupan zadowolony z postawy Rosjan w Letniej Grand Prix
Czy Vadim Shishkin pozytywnie zaskoczy swoich kibiców jeszcze tego lata? / fot. Julia Piątkowska

Indywidualne zdobycze naszych wschodnich sąsiadów również nie prezentują się szczególnie okazale – w Wiśle jedynym skoczkiem, który wystąpił w indywidualnym konkursie, był Denis Kornilov, jednak musiał zadowolić się miejscem poza czołową trzydziestką (42. lokata). W Hinterzarten Rosjanie zaprezentowali się lepiej – wspomniany Kornilov zajął 6. lokatę, a do drugiej rundy awansował także 28. Mikhaił Maksimochkin. Pozostali – Vadim Shiskin i Vladislav Boyarintsev – musieli zadowolić się lokatami w 5. dziesiątce. I to zdaje się nie zrażać trenera Rosjan. – Vadim dopiero zaczął starty na międzynarodowym poziomie i musi przyzwyczaić się do nowego środowiska. Jestem pewien, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy go w czołowej trzydziestce zawodów Letniej Grand Prix – zapewnia 48-letni trener.

Jak podkreśla szkoleniowiec, jego podopiecznych nie omijają kryzysy formy. Boyarintsev zmaga się z problemami związanymi z techniką, co uniemożliwia mu zajmowanie wysokich lokat, a forma Maksimochkina nie jest jeszcze stabilna. – Vladislav zmagał się z problemami, które obecnie wydają się być za nim, dlatego czekamy na konkursy w Courchevel i Einsiedeln, tam powinno być już wszystko w porządku – zapewnia ZupanNajjaśniejszym punktem rosyjskiej ekipy wydaje się być Denis Kornilov, który po skokach na odległość 100,5 oraz 102,5 metra uplasował się na 6. lokacie podczas konkursu w Hinterzarten. Jak Matjaz Zupan ocenia postawę 28-letniego skoczka z Niżnego Nowogrodu? – Jego wynik jest naturalną konswkwencją ciężkiej pracy, jaką włożył w trening.  

Teraz rosyjskich skoczków czeka obóz szkoleniowy w Oberstdorfie oraz starty w zawodach Letniej Grand Prix w Couchevel, Einsiedeln oraz Hakubie. Pierwszy period letniego sezonu Rosjanie zakończą prawdopodobnie w takim samym składzie, w jakim startowali dotychczas, choć szkoleniowiec nie wyklucza pojedynczych zmian przed występami w Japonii, a uzależnia je od rezutatów uzyskanych przez jego podopiecznych we Francji i w Szwajcarii. Tydzień po japońskich konkursach rosyjskich skoczków i kibiców czeka nie lada wyzwanie – zawody na własnym terenie, które odbędą się 5 i 6 września na dużym obiekcie (K-125 / HS-140) należącym do kompleksu „Śnieżynka” w Czajkowskim.   

 

źródło: allsportinfo.ru

 

Dodaj komentarz