You are currently viewing Špela Rogelj dla SkokiPolska: „Marzeniem jest lot na skoczni mamuciej” (English)

Špela Rogelj dla SkokiPolska: „Marzeniem jest lot na skoczni mamuciej” (English)

Rogelj Spela WSC.Falun .2015 2 fot.Julia .Piatkowska - Špela Rogelj dla SkokiPolska: "Marzeniem jest lot na skoczni mamuciej" (English)Špela Rogelj była jedną z największych niespodzianek minionego sezonu zimowego. Słowenka, która do tej pory mogła się poszczycić sukcesami juniorskimi, na początku zimy została liderką Pucharu Świata. Jak 20-latka podchodzi do kolejnego sezonu, komu kibicuje w rywalizacji mężczyzn i co sądzi o żeńskich… lotach narciarskich?

 

English version below the text

 

Bartosz Leja: Jak spędziłaś czas pomiędzy zakończeniem sezonu zimowego, a początkiem lata?

Špela Rogelj: Tak naprawdę miałam tylko trzy tygodnie wolnego. To był czas dla mnie samej oraz dla mojej rodziny. Później rozpoczęłam normalne treningi.

 
Rogelj Spela SGP.Hinterzarten.2013 fot.Stefan.Piwowar 300x200 - Špela Rogelj dla SkokiPolska: "Marzeniem jest lot na skoczni mamuciej" (English)
Špela Rogelj, fot. Stefan Piwowar

Zaczęłaś letni sezon od 8. miejsca (89,0 / 92,5 m) w Courchevel. Jesteś zadowolona z tego występu?

Tak, to mój najlepszy dotychczasowy wynik w Letniej Grand Prix. Jestem usatysfakcjonowana tym rezultatem. Co prawda podczas treningów pokazywałam już lepsze skoki niż w konkursie, ale jak na teraz - jest dobrze.

 

Co sądzisz o nowych przepisach mierzenia kombinezonów?

Nowe zasady są bardziej rygorystyczne niż były wcześniej, ale myślę, że są dobre. Potrzebujemy trochę czasu, aby się do nich przyzwyczaić, jednak ogólnie są w porządku.

 

Jakie są Twoje plany treningowe i startowe na najbliższe tygodnie?

Wykonamy jeszce trochę treningów przed kolejnymi zawodami Letniej Grand Prix w Czajkowskim i Ałmatach. Prawdopodobnie poskaczemy treningowo także na skoczni K-120. Będzie także trochę ćwiczeń siłowych.

 
Rogelj Spela Stefan 300x199 - Špela Rogelj dla SkokiPolska: "Marzeniem jest lot na skoczni mamuciej" (English)
Špela Rogelj, fot. Stefan Piwowar

Mimo młodego wieku rozpoczęłaś już dziewiąty sezon w międzynarodowej rywalizacji. Czy na skoczni odczuwasz doświadczenie?

Podczas każdego konkursu nadal uczę się czegoś nowego. Nie powiedziałabym, że jestem wyjątkowo doświadczoną zawodniczką.

 

Jakie są Twoje główne zamierzenia na sezon zimowy?

Moim głównym celem na ten sezon jest przede wszystkim oddawanie stabilnych skoków i obecność w czołowej dziesiątce każdego konkursu.

 

Niedawno pojawiła się informacja o planowanej odbudowie najmniejszej mamuciej skoczni w Ironwood. Czy sądzisz, że dziewczyny są gotowe na większą liczbę konkursów na dużych skoczniach?

Tak, jednym z moich marzeń jest chociaż raz polecieć kiedyś na skoczni mamuciej. Myślę, że wraz ze wzrastającą ilością treningów na większych, 120-metrowych skoczniach dziewczyny będą gotowe na loty narciarskie. Może nie wszystkie, ale około dziesięć najlepszych zawodniczek na pewno.

 

Zapewne zdarza Ci się oglądać także męskie konkursy skoków narciarskich. Którego skoczka cenisz najbardziej i Twoim zdaniem kto zostanie zwycięzcą tegorocznej Grand Prix?

Moim idolem jest Simon Ammann, a jeśli chodzi o Letnią Grand Prix, nie wiem jeszcze kto będzie brał udział w każdym konkursie cyklu. W każdym razie byłabym szczęśliwa widząc zwycięstwo Dawida Kubackiego.

 

>> English version:

Bartosz Leja: How did you spend your time after the winter season?

Špela Rogelj: I had 3 weeks off, just to spend some time with myself and my family. Then I started to do regular trainings.

 

You've started your summer season with 8th place in Courchevel. Are you satisfied with your performance?

Yes, that is my personal best in Summer Grand Prix so far. I am satisfied with the result. I had better jumps already in the trainings than in competition, but it is good for now.

 

What do you think about the new rule regarding suits measurement?

New rules are more strict that they used to be before but I think it is a good change. We just need some time to get used to it but it’s okay.

 

How does your schedule for the upcomnig weeks looks like?

We will do some more training on the hill before next SGP, probably some trainings will be held on K-120 hill. We will add also a little bit more of power training.

 

Although you are pretty young, you've just started your 9th season on the international level. Do you feel well experienced?

From every competition I learn something new. I wouldn’t say that I am very experienced ski jumper.

 

What are your goals for the winter season?

My main goal for the next season is to have repetitive jumps and to be in top 10 in every single competition.

 

Last month a decision to renovate Ironwood ski flying hill was made. Do you think that ladies are ready to compete more often on bigger hills ?

Yes, one of my wishes is to jump one day on a ski flying hill. I think with more trainings on bigger hills (K-120) girls would prepare for ski flying more fluently, maybe not all of them but top 10 for sure.

 

For sure you enjoy watching men ski jumping competitions. Which of the ski jumpers do you cheer for the most? Who's going to be a SGP winner in your opinion?

My idol is Simon Ammann. I have no idea who will participate in every Summer Grand Prix competition, but anyway I would be glad to see Dawid Kubacki winning SGP.

 

źródło: informacja własna / Bartosz Leja, Julia Piątkowska

 

Dodaj komentarz