You are currently viewing Trwa modernizacja Wielkiej Krokwi, problemy formalne Średniej Krokwi

Trwa modernizacja Wielkiej Krokwi, problemy formalne Średniej Krokwi

Zakopane Wielka.Krokiew B.L - Trwa modernizacja Wielkiej Krokwi, problemy formalne Średniej Krokwi

Temat modernizacji skoczni narciarskich w Zakopanem powraca jak bumerang, zważywszy na fakt odwołania zawodów LGP z powodu złego stanu rozbiegu oraz samego obiektu. Po przeprowadzonych pracach Wielka Krokiew będzie jedną z najnowocześniejszych skoczni na świecie. Jak twierdzi prezes PZN, Apoloniusz Tajner, będzie można ją porównać do obiektu w Soczi.

 

Kilka miesięcy temu dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS w Zakopanem, Jacek Bartlewicz, informował nas o tym, że zagrożenia wyeliminowania Wielkiej Krokwi z kalendarza zmagań najlepszych skoczków narciarskich nie ma. Wielka Krokiew posiada homologację FIS ważną do  31 grudnia 2016 roku, tak więc przeprowadzenie na niej jakichkolwiek zawodów nie powinno budzić żadnych sprzeciwów, jednak zgłoszenie problemów technicznych obiektu przez prezesa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, Andrzeja Kozaka, wprowadza atmosferę nerwowości, jeśli chodzi o przyszłość zawodów Pucharu Świata w Zakopanem w styczniu następnego roku.

W rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor COS-u poinformował, że na Wielkiej Krokwi trwają prace modernizacyjne na rozbiegu, które powinny zakończyć się do końca tygodnia. Jednak w jego ocenie zawody Letniej Grand Prix, które ostatecznie zostały odwołane, można było rozegrać, zważywszy na otrzymany certyfikat FIS pozwalający na przeprowadzenie zmagań.

W związku z pracami renowacyjnymi problem odwołania zawodów zimowych wydaje się nie istnieć: - Przede wszystkim chcę zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli chodzi o zawody zimowe, skocznia ma certyfikat FIS obowiązujący do końca 2016 roku. Nie widzę żadnego powodu, dla którego miałby pojawić się jakikolwiek problem związany ze styczniowym Pucharem Świata. Chyba że ktoś będzie na siłę szukał jakichś przyczyn. Ale i tak nie będzie mu łatwo ich znaleźć. – podkreśla Bartlewicz.

Ministerstwo Sportu nie pozostawia skoczni w Zakopanem na zmarnowanie. W 2016 roku planuje przeznaczyć pulę funduszy na modernizację Wielkiej Krokwi. O projekcie przebudowy najsłynniejszej skoczni w Polsce, uzgodnionym z delegatem technicznym FIS, opowiada dyrektor COS-u: Projekt obejmuje zmianę profilu skoczni. Chodzi o to, żeby uzyskać niższą parabolę lotu. Rozmiar skoczni HS 134 zmieni się w HS 139, a zawodnicy - przy niższym locie nad zeskokiem - będą skakać dalej. Kolejna kwestia to zmiana torów na lodowe. Na razie nie ma takiego wymogu FIS, ale w ciągu roku lub dwóch pewnie się pojawi. Takie tory sprawiają, że staniemy się niezależni od pogody. Do tego dochodzi kosmetyka – kwestia band, wymiany nagłośnienia i paru innych rzeczy. 

Kiedy cała uwaga zwrócona jest na Wielką Krokiew, Średnia Krokiew pozostaje w cieniu. Według Bartlewicza obiekt nadaje się do likwidacji i pełnej przebudowy. Pojawiają się problemy natury formalnej, mimo obecności odpowiednich funduszy w ministerstwie sportu: - My, w przeciwieństwie do Szczyrku, funkcjonujemy w określonych realiach, czyli w jurysdykcji Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz w strefie Natura 2000. To nie są proste tematy. Tworzymy jednak segregatory pełne pism i wcześniej czy później z pewnością tę inwestycję zrealizujemy. Mamy przecież świadomość, że młodzież zakopiańska i podhalańska musi gdzieś trenować. 

W kwietniu Centralny Ośrodek Sportu informował nas o planach inwestycyjnych na średniej Krokwi, które będą obejmować:

 • przebudowę Średniej Krokwi – K-85 (obecnie) na skocznię o HS-105 (wraz z przedłużeniem rozbiegu, w związku z koniecznością uzyskania paraboli kubicznej),
 • montaż instalacji mrożenia torów (HS-105),
 • przebudowę Małej Krokwi  - K-65 (obecnie) na skocznię o HS-70,
 • przebudowę Maleńkiej Krokwi - K-35 (obecnie) na skocznię o HS-37,
 • przeprofilowanie skoczni K-15 (HS-16),
 • przebudowę istniejącego budynku zaplecza skoczni,
 • budowę budynku startowego przy skoczni HS-105,
 • budowę nowej wieży sędziowskiej dla skoczni HS-105, HS-70, HS-37,
 • modernizacji instalacji wodno- kanalizacyjnych,
 • modernizacji instalacji nagłośnienia,
 • modernizacji instalacji oświetlenia skoczni,
 • budowę platform trenerskich przy skoczniach HS-105, HS-70, HS-37,
 • przebudowę istniejącej kolei linowej dwukrzesełkowej,
 • remont istniejącego budynku technicznego,
 • przebudowę istniejących trybun,
 • montaż aparatury kontrolno-pomiarowej,
 • przebudowę ogrodzenia,
 • remont pomieszczeń szatni zawodników.

Więcej o skoczniach narciarskich w Zakopanem TUTAJ.

 

źródło: wp.pl / informacja własna

 

Dodaj komentarz