You are currently viewing Polscy skoczkowie wspierają akcję „Stop zwolnieniom z WF-u” (WIDEO)

Polscy skoczkowie wspierają akcję „Stop zwolnieniom z WF-u” (WIDEO)

Polacy Wisla.Malinka.2013 fot.K.Koczwara - Polscy skoczkowie wspierają akcję "Stop zwolnieniom z WF-u" (WIDEO)Z roku na rok zwiększa się liczba dzieci, które nie biorą udziału w szkolnych lekcjach wychowania fizycznego. Coraz liczniejsze są przypadki nieuzasadnionych zwolnień z zajęć, które przecież mają służyć aktywności sportowej i zdrowemu trybowi życia. W akcję promującą udział w lekcjach WF włączyli się polscy skoczkowie narciarscy.

 

Według badań Centrum Edukacji Obywatelskiej i PBS, co piąty uczeń szkoły podstawowej nie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych odsetek ten wynosi 23 i 36 procent. W związku z tymi statystykami, Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczęło III edycję akcji pod hasłem „Stop zwolnieniom z WF-u”, która ma za zadanie promocję aktywnego trybu życia, który zapobiega wielu chorobom i dolegliwościom.

W kampanię włączyła się polska kadra A skoczków narciarskich (Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł) wraz z trenerami Łukaszem Kruczkiem i Zbigniewem Klimowskim.

Akcję wspierali także m.in. lekkoatleci Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski, reprezentantka polski w karate tradycyjnym Anna Lewandowska, występujący w NBA koszykarz Marcin Gortat, piłkarz ręczny Artur Siódmiak, czy siatkarze Piotr Gruszka i Bartosz Kurek.

W pokrewnym temacie, o problemach w rozwoju młodych skoczków narciarskich i konieczności ogólnorozwojowych ćwiczeń fizycznych dla przyszłych sportowców wypowiedział się dla nas niedawno trener Łukasz Kruczek. - Mówiąc o zbyt wczesnej specjalizacji i problemach z jakimi borykają się trenerzy w Polsce, nie tylko w skokach. Zawodnik - junior, zna wszystkie specjalistyczne środki treningowe, a nie umie zrobić prawidłowego przysiadu ze sztangą, nie umie odbić piłki, jest krzywy, brakuje mu właściwej stabilizacji. Można takich przykładów podawać jeszcze wiele. W późniejszym okresie, kiedy mógłby już kształtować właściwą technikę najpierw traci czas na robienie podstaw. Podstawą kształtowania zawodnika, myśląc o jego karierze w dłuższym okresie powinno być na początku przygotowanie ogólnorozwojowe. Są trenerzy, którzy o tym pamiętają i to realizują, ale też wielu zapomina zamykając się w wąskiej specjalizacji pod kątem jakiejś konkretnej dyscypliny sportu.

 

Wideo z udziałem polskich skoczków promujące akcję:

Kanał YouTube akcji "Stop zwolnieniom z WF-u" >>

Facebookowy Fan Page akcji >>

 

źródło: Stop Zwolnieniom z WF-u / Facebook.com / dzieci.pl

 

Dodaj komentarz