You are currently viewing Ranking sportów zimowych, czy skoki narciarskie są najtrudniejsze?

Ranking sportów zimowych, czy skoki narciarskie są najtrudniejsze?

Sport doskonali ludzkość od wieków. Podzielony na dyscypliny, inspirował i ukierunkowywał. Dla wybitnych jednostek stworzono okazję do zasłynięcia na arenie międzynarodowej – Igrzyska Olimpijskie. Dla mniej utalentowanych powstał telewizor, aby dodającym skrzydeł zmaganiom przyglądać się z bliska. Może jednak i oni mogliby konkurować w blasku fleszy?

 

W letnich Igrzyskach Olimpijskich, biorąc pod uwagę trudność i skomplikowanie dyscyplin sportowych, po solidnym przygotowaniu jest w stanie wystartować zdecydowana większość z nas. Wiemy dokładnie, jak biegać i skakać, potrafimy pływać, a nawet jeśli nie – jesteśmy w stanie w krótkim czasie się tego nauczyć. Rzuty czy pokonywanie przeszkód leżą w naszej naturze. Trening jedynie podnosi sprawność i pozwala osiągać lepsze rezultaty. Zupełnie inaczej sprawa ma się z zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi.

Jazda figurowa, slalom czy narciarstwo zjazdowe nie przychodzą nam już tak łatwo. Między innymi ze względu na trudność, jaką przeciętnemu widzowi sprawiłyby sporty zimowe, portal „For The Win” (ftw.usatoday.com >>) utworzył ranking klasyfikujący dyscypliny i konkurencje do grona tych mniej i bardziej problematycznych.

Za najłatwiejszą uznany został curling. Jest co prawda zaliczany do sportów precyzyjnych, ale jeżeli jesteśmy w stanie utrzymać się na tafli lodu i nieco nadwyrężyć głos, krzycząc na granitowy kamień, to wystarczy. Zagrożenie kontuzją jest minimalne, a po energicznym szczotkowaniu tafli lodu grozi jedynie ból rąk i kręgosłupa. Reszta to satysfakcja.

Drugą w kolejności dyscypliną, która kwalifikuje się do grona tych nieskomplikowanych, jest wbrew pozorom jazda figurowa. Faktem jest, że za podstawowe umiejętności jazdy po tafli lodu w kółko raczej nie ma co liczyć na medal, ale zawsze istnieje szansa, że sędzia nie patrzy. Kolejnym sportem, któremu przeciętny obserwator mógłby podołać, są bobsleje. Nic innego, jak tylko sztuka pogoni za mknącymi po lodzie saniami, połączona z wsiadaniem pasażerów w trakcie jazdy. Niebezpieczeństwo istnieje zawsze, ale czego się nie robi dla publiczności.

Sportem wymagającym nieco więcej precyzji i kondycji jest łyżwiarstwo szybkie, zarówno na długich i krótkich dystansach. Jeśli opanujesz już jazdę w karkołomnej, ale aerodynamicznej pozycji i osiągniesz prędkość pozwalającą na użycie słowa „wyścig”, pozostaje tylko kwestia unikania skaleczeń ostrymi płozami łyżew.

Hokej. Tutaj musisz dać z siebie wszystko, żeby przetrwać do końca. Jeżeli potrafisz jeździć na łyżwach, uciekaj od przepychanek – być może nie zdobędziesz punktu, ale istnieje szansa na to, że dotrwasz do ostatniego gwizdka. Jeśli umiejętność jazdy na lodzie zawodzi, po prostu machaj kijem. Jeśli trafisz w krążek, możesz zdobyć punkt. Jeśli trafisz w innego zawodnika, przynajmniej kamery cię pokochają.

Konkurencją, która plasuje się tuż za niekwestionowanym liderem, są skoki narciarskie. Uprzedzamy – brak lęku wysokości, lęku przestrzennego, nawet umiejętność jazdy na nartach, wyjątkowo mocne kości, jak również zdolność utrzymania się na belce startowej ze świadomością, że właśnie pojawiasz się na ekranach telewizorów w milionach polskich (i nie tylko) domów, nie czynią cię jeszcze skoczkiem narciarskim. Cytując klasyka, zapytanego, czy trzeba być wariatem, żeby skakać: „Tak, to pomaga”.

Liderem rankingu, a więc sportem najtrudniejszym spośród dyscyplin rozgrywanych na zimowych Igrzyskach Olimpijskich, jest kombinacja norweska. Połączenie wyczerpujących biegów narciarskich z niebezpiecznymi skokami narciarskimi czyni z tej niepozornie brzmiącej konkurencji prawdziwe wyzwanie, któremu przeciętny człowiek (nawet przeciętny sportowiec) nie jest w stanie stawić czoła.

Zobaczcie pełny ranking (od najtrudniejszej konkurencji/dyscypliny):

 1. kombinacja norweska,
 2. skoki narciarskie,
 3. narciarstwo alpejskie,
 4. narciarstwo akrobatyczne,
 5. freestyle snowboarding,
 6. slalom narciarski,
 7. skeleton,
 8. saneczkarstwo,
 9. biathlon,
 10. biegi narciarskie,
 11. hokej na lodzie,
 12. jazda po muldach,
 13. skicross / snowboardcross,
 14. short-track,
 15. half-pipe,
 16. łyżwiarstwo figurowe (pary sportowe),
 17. łyżwiarstwo figurowe (pary taneczne),
 18. łyżwiarstwo szybkie,
 19. bobsleje,
 20. łyżwiarstwo figurowe (jazda indywidualna),
 21. curling.
 

źródło: ftw.usatoday.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz