You are currently viewing Skoczkowie spoza kadr w zawodach FIS? Mateja: „Wszystko zależy od finansów”

Skoczkowie spoza kadr w zawodach FIS? Mateja: „Wszystko zależy od finansów”

Mateja Robert S.Piwowar - Skoczkowie spoza kadr w zawodach FIS? Mateja: "Wszystko zależy od finansów"Najlepszym zawodnikiem kadry juniorskiej prowadzonej przez Roberta Mateję jest aktualnie Przemysław Kantyka. Pozostali zawodnicy mają za sobą pojedyncze dobre występy, niektórzy wciąż pracują nad stabilizacją formy. Czy w związku z tym szansę na start w cyklu FIS Cup dostaną dobrze prezentujący się skoczkowie spoza kadr? Niekoniecznie.

 
polscy.juniorzy.podzorski.ruda fot.k.sluzewska 300x199 - Skoczkowie spoza kadr w zawodach FIS? Mateja: "Wszystko zależy od finansów"
Trening polskiej kadry juniorskiej, fot. Katarzyna Służewska

Najwyżej sklasyfikowanym polskim skoczkiem w generalnej klasyfikacji FIS Cup jest wspomniany Kantyka (180 pkt / 6. miejsce), który ma na swoim koncie 4 miejsca w czołowej dziesiątce. Sztuka wskoczenia na podium udała się Adamowi Rudzie w Kuopio (2. miejsce), a także trenującemu poza kadrami Arturowi Kukule (dwa 3. miejsca w Szczyrku). – Przemek sumiennie wykonuje trening, podchodzi bardzo profesjonalnie do skoków, aczkolwiek ostatnio jest już trochę zmęczony zawodami. Myślę, że nieźle prezentują się także: Krzysztof Leja, Adam Ruda i Łukasz Podżorski, chociaż skaczą jeszcze niestabilnie – ocenia polski szkoleniowiec.

Kukula Artur FIS.Cup .Szczyrk.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Skoczkowie spoza kadr w zawodach FIS? Mateja: "Wszystko zależy od finansów"
Trenując poza kadrą Artur Kukuła na podium w Szczyrku, fot. Julia Piątkowska

Którzy zawodnicy dostaną zatem szansę na występ w ostatnich tego lata konkursach FIS Cup w Einsiedeln (12-13 września) i Rasnovie (26-27 września)? – Limit dla wszystkich krajów w FIS Cup wynosi 10 zawodników. Na pewno jednak nie skorzystamy z pełnej kwoty – informuje Mateja. O starcie w Szwajcarii prawdopodobnie może więc zapomnieć ktoś z grona zawodników, którzy w tym sezonie zdobyli już kilkadziesiąt punktów klasyfikacji generalnej (Artur Kukuła, Grzegorz Miętus, Tomasz Byrt, Stanisław Biela, Konrad Janota). – Jeśli chodzi o start zawodników spoza grup szkoleniowych, to wszystko zależy od finansów. Polski Związek Narciarski pokrywa koszty tylko zawodnikom z grup szkoleniowych PZN – tłumaczy trener kadry juniorskiej.

W związku z tym okazuje się, że w związku z regułami ustalanymi przez Związek, o nominacjach na poszczególne zawody nie zawsze decyduje forma sportowa. Dodajmy, że skoczkowie trenujący tylko w klubach niejednokrotnie wspominali o tym, że chcieliby dostawać więcej szans sprawdzenia się podczas wewnętrznych testów, przeprowadzanych w gronie polskich zawodników na skoczni. Podczas tegorocznej letniej odsłony FIS Cup z pełnej kwoty startowej (10 skoczków), Polacy skorzystali w austriackim Villach i oczywiście w Szczyrku, gdzie dodatkowo wystartowała grupa krajowa. 7 reprezentantów wystawionych zostało w konkursach w fińskim Kuopio. Czekamy na informację o składach na Einsiedeln i Rasnov.

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz