You are currently viewing Mamucią skocznię Kulm czeka kolejna przebudowa
Kulm-Skiflugschanze (fot. skifliegen.at)

Mamucią skocznię Kulm czeka kolejna przebudowa

Mistrzostwa świata w lotach 2016 zbliżają się wielkimi krokami, a miejscowi działacze robią wszystko, by skoki na jednym z największych obiektów na świecie były dla zawodników jak najbezpieczniejsze. Dlatego też jeszcze przed czempionatem mamucia skocznia Kulm przejdzie ostatni remont mający zminimalizować ryzyko groźnych upadków.

Kulm Skiflugschanze fot.Skiflug.Weltcup.Kulm skifliegen.at  300x200 - Mamucią skocznię Kulm czeka kolejna przebudowa
Mamut Kulm w jesiennej szacie po przebudowie w 2014 r., fot. skifliegen.at

Mamuci wyścig zbrojeń trwa – przypomnijmy, że odnowiona skocznia w austriackim Tauplitz / Bad Mitterndorf została oddana do użytku na początku grudnia 2014 roku, a w styczniu 2015 odbyły się na niej pierwsze konkursy. Punkt konstrukcyjny został przeniesiony na 200. metr, a rozmiar obiektu (HS) umiejscowiono 25 metrów dalej. Próg cofnięto i wydłużono o 23 metry – wszystko po to, by skoczkowie mogli osiągać odległości przekraczające 230 metrów. O ile pierwsze loty na nowej skoczni spotkały się z przychylną oceną zawodników, o tyle pojawiły się także głosy krytykujące zbyt wysoką trajektorię lotu. Na te mankamenty zwracali uwagę zwłaszcza austriaccy skoczkowie, dlatego też władze Austriackiego Związku Narciarskiego (ÖSV) oraz Karyntii postanowiły wziąć pod rozwagę ich spostrzeżenia i zdecydowali, że przed przyszłorocznym czempionatem obiekt Kulm-Skiflugschanze przejdzie kolejny remont.

Tym razem celem nie jest walka o rekord świata, ale uczynienie lotów jak najbezpieczniejszymi. Przebudowa obejmie zeskok, a zwłaszcza jego pierwsza część, czyli bulę. Szczegóły projektu wyjawia włodarz obiektu, Hubert Neuper. – Podłoże zostanie podniesione o około cztery metry, by obniżyć wysokość uzyskiwaną przez skoczków po wyjściu z progu. Nie wpłynie to na trajektorię lotu, ale poprawi psychiczny komfort zawodników. Podjęliśmy taką decyzję, by uniknąć poważnych upadków z wysokości 12 metrów – mówi. Prace powinny przebiegać sprawnie i zakończyć się w ciągu miesiąca.

schlierenzauer gregor lot s.piwowar 300x200 - Mamucią skocznię Kulm czeka kolejna przebudowa
Gregor Schlierenzauer w locie, fot. Stefan Piwowar

Hubert Neuper o decyzji władz osobiście poinformował austriackich skoczków podczas ich ćwiczeń w wiedeńskim tunelu aerodynamicznym. Z podejścia działaczy zadowoleni byli nie tylko zawodnicy, ale także ich trener, Heinz Kuttin. – Dobrze, że dla przedstawicieli Związku bezpieczeństwo skoczków jest priorytetem. Takie rozmowy, wymiana poglądów między zawodnikami a władzami to wielka rzecz – podkreślił austriacki szkoleniowiec. Wtórowali mu jego podopieczni, w tym Gregor Schlierenzauer, który miał przyjemność oddać pierwszy skok na odnowionej skoczni Kulm. – To bardzo motywujące, że osoby zarządzające obiektami liczą się z naszymi opiniami i zwracają baczną uwagę na nasze bezpieczeństwo.      

Kuttin Heinz fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Mamucią skocznię Kulm czeka kolejna przebudowa
Heinz Kuttin, fot. Julia Piątkowska

„Lotny czempionat” powróci do Tauplitz po 10 latach i będzie wielkim wydarzeniem nie tylko dla kibiców, ale i samych skoczków. Ponadto impreza cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności – dotychczas zostało sprzedanych już 10 tysięcy biletów. Znaczenie mistrzostw dostrzegł także szkoleniowiec Austriaków. – W kalendarzu są pewne wydarzenia, które wyróżniają się szczególną marką – do takich będą należały te mistrzostwa. Przede wszystkim dlatego, że zostaną rozegrane na naszym terenie, a w Austrii nie tak często goszczą tak istotne rozgrywki – zakończył.

Przypomnijmy, że podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Lotach rozegranych w Harrachovie w 2014 r. po dwóch seriach skoków najlepszy okazał się Severin Freund (który jest także rekordzistą skoczni Kulm – 237,5 m), a żaden z podopiecznych ówczesnego szkoleniowca Austriaków, Alexandra Pointera, nie stanął na podium indywidualnych zmagań. Czy własna skocznia spowoduje, że Schlierenzauer i spółka powalczą o medale?

 

źródło: skifliegen.at / infromacja własna

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Jakub

    Jeżeli podniosą bulę o 4 metry to jednocześnie wyłuzy się rozmiar o 4 metry,czy dobrze myślę?

Dodaj komentarz