You are currently viewing Antonin Hajek kończy karierę!

Antonin Hajek kończy karierę!

28-letni czeski skoczek Antonin Hajek podjął decyzję o zakończeniu swojej sportowej kariery. Tym samym żegna się ze skocznią po ponad 11 latach od swojego debiutu w Pucharze Świata w Libercu w 2004 roku. – Powody takiej, a nie innej decyzji są różne – od problemów zdrowotnych po niesatysfakcjonujące wyniki – przyznał w złożonym oświadczeniu. 

hajek antonin as wm 300x200 - Antonin Hajek kończy karierę!
Antonin Hajek, fot. Agnieszka Sierotnik

Nie wiodło mi się ani w sezonie letnim, ani w Pucharze Świata czy w reprezentacji. Słabe rezultaty oraz problemy zdrowotne utrzymujące się przez ostatnie miesiące nie pozwalają mi w pełni trenować. Chciałbym podziękować wszystkim szkoleniowcom, którzy prowadzili mnie od dzieciństwa, za ich opiekę i wsparcie. Doświadczyłem wielu wspaniałych chwil i cieszę się, że mogłem spędzić 12 lat w Pucharze Świata – takimi słowami zwrócił się do swoich kibiców w złożonym oświadczeniu. Nie zabrakło w nim i podziękowań dla rodziców, którzy wspierali skoczka nie tylko wtedy, gdy uśmiechało się do niego szczęście, ale i gdy los stawiał na drodze przeszkody. 

28-letni reprezentant Dukli Liberec ma świadomość, że nie wszyscy będą zadowoleni z decyzji, którą podjął. – Zdaję sobie sprawę, że zostawiam za sobą wiele niedokończonych spraw i za to Was wszystkich przepraszam – zakończył wypowiedź skierowaną do kibiców.  

Hajek Antonin lot.WC .Planica.2013 fot.Stefan.Piwowar 300x199 - Antonin Hajek kończy karierę!
Antonin Hajek podczas MŚwL w Planicy (2010 r.), fot.Stefan Piwowar

Choć Jakub Jiroutek, który pracował z Hajkiem, gdy ten startował w rywalizacji juniorów, uważał go za największy talent, jaki spotkał, skoczek z Liberca nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Mimo że w czasach młodzieźowych pokonywał samego Kamila Stocha, w zawodach najwyższej rangi nigdy nie wybił się ponad przeciętność. Zadebiutował w Pucharze Świata w styczniu 2004 roku, zajmując 45. miejsce podczas konkursu w Libercu. Pierwsze podium na zapleczu rozgrywek najwyższej rangi – w Pucharze Kontynentalnym – zaliczył w 2005 roku w Bischofshofen. Na najniższym stopniu podium lądował w słabiej obsadzonych konkursach Letniej Grand Prix (dwukrotnie w Hakubie 2006 roku, raz w Ałmatach 7 lat później). Tej sztuki nigdy nie powtórzył w Pucharze Świata – najwyższa, 4. lokata, przypadła mu w 2010 roku w rywalizacji na mamucim obiekcie w Tauplitz / Bad Mitterndorf, na której uplasował się po powrocie do Pucharu Świata po wypadku samochodowym, który wyeliminował go ze startów w sezonie 2008/2009.

Do dziś jest rekordzistą Czech w długości lotu – w 2010 roku podczas Mistrzostw Świata w Lotach poszybował na 236. metr. Dwukrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich, a na dużej skoczni w Whistler odniósł życiowy sukces zajmując 7. lokatę. Ostatnimi zawodami, w których mogliśmy zobaczyć go na skoczni, były zeszłotygodniowe konkursy Letniej Grand Prix w Czajkowskim, w których zajął 42. i 20. miejsce.

Teraz na czeskiego skoczka czeka… nowe życie. Już bez skoków narciarskich w roli głównej.

źródło: skoky.net / informacja własna

 

Dodaj komentarz