You are currently viewing Norweskie i fińskie skocznie w przebudowie, w USA ratowane przed rozbiórką

Norweskie i fińskie skocznie w przebudowie, w USA ratowane przed rozbiórką

Lahti Salpausselkae przebudowa.wrzesien.2015 fot.Stanislaw.Okas  - Norweskie i fińskie skocznie w przebudowie, w USA ratowane przed rozbiórkąLato, poza tym, że sprzyja skokom na igelicie, jest ponadto czasem na wszelkiego rodzaju renowacje na skoczniach narciarskich. Obecnie trwają prace na obiektach w fińskim Lahti, a także norweskim Hamar. W amerykańskim Plymouth zagrożona rozbiórką jest skocznia, na której trenowali dotąd uczniowie miejscowej szkoły średniej.

 
Lillehammer Lysgaardsbakken fot.Line .Jahr .Facebook 300x300 - Norweskie i fińskie skocznie w przebudowie, w USA ratowane przed rozbiórką
Lillehammer – kompleks skoczni 'Lysgårdsbakken’, fot. Line Jahr / Facebook.com

Najważniejszym kompleksem skoczni w narciarskim świecie w ciągu najbliższych dwóch sezonów będzie z pewnością fińska Salpausselkä. To właśnie tam na obiektach HS-100 oraz HS-130 w 2017 roku odbędą się konkursy skoków na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Aktualnie w Lahti trwają zaawansowane prace związane z profilowaniem rozbiegu dużej skoczni, który jednak nie ulegnie znaczącej zmianie, a punkty K i HS powinny zostać na dotychczas usytuowanych odległościach (116 i 130 metrze). Mniejszy obiekt ma juz za sobą gruntowną renowację.

O odnowieniu igelitowych pokryć skoczni pomyśleli w ostatnim czasie także Norwegowie. Nowe plastikowe maty są aktualnie instalowane na normalnej skoczni Lysgårdsbakken (K-90 / HS-100) w Lillehammer, która w poprzednich latach gościła już m.in. konkursy Pucharu Świata kobiet i mężczyzn. Igelit pojawi się także na średnim obiekcie Lierberget Hoppbakke (K-70 / HS-78) w Hamar.

Plymouth skocznia 300x281 - Norweskie i fińskie skocznie w przebudowie, w USA ratowane przed rozbiórką
Rozbieg skoczni narciarskiej w Plymouth

Zupełnie inne losy mogą czekać małą skocznię K-25 znajdującą się na terenie Plymouth Regional High School w Stanach Zjednoczonych. Władze szkoły uznały, że mająca już 36 lat skocznia zagraża bezpieczeństwu uczniów znajdujących się na terenie placówki i podjęli decyzję o jej wyburzeniu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowali jednak niektórzy z mieszkańców Plymouth, którym zależy na kontynuowaniu narciarskiej tradycji i renowacji skoczni. Dodajmy, że stan New Hampshire jako jeden z ostatnich stanów, które wspierają skoki narciarskie jako sport oficjalnie uprawiany w szkołach średnich. Jeżeli również chcielibyście wesprzeć działania entuzjastów narciarstwa w Stanach Zjednoczonych, możecie podpisać internetową petycję na rzecz uratowania przed wyburzeniem i przebudowy skoczni w Plymouth. Szczegóły tutaj >>

 

źródło: informacja własna / skisprungschanzen.com

 

Dodaj komentarz