You are currently viewing Carl Nordin i Matilda Gundersson najlepsi w mistrzostwach Szwecji

Carl Nordin i Matilda Gundersson najlepsi w mistrzostwach Szwecji

Nordin Carl fot.Julia .Piatkowska - Carl Nordin i Matilda Gundersson najlepsi w mistrzostwach SzwecjiPolaków krajowe mistrzostwa czekają w najbliższy weekend, a Szwedzi swój czempionat mają już za sobą. I choć skoki narciarskie w tym kraju tracą na znaczeniu, to rywalizacja na krajowym podwórku była wyjątkowo rozwinięta. W indywidualnych konkursach najlepsi okazali się Carl Nordin oraz Matilda Gundersson. Medale przyznano także juniorom.  

 

Nie tylko czołowe ekipy znajdują się na ostatniej prostej przed zimą – także Szwedzi wykorzystują brak międzynarodowych zawodów na krajowe mistrzostwa. Tym razem skoczkowie rywalizowali na obiekcie K-90 znajdującym się w kompleksie ParadiskullenÖrnsköldsvik. W konkursie mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Carl Nordin. Lokalny bohater w każdej z serii oddał najdłuższe skoki i jako jedyny przekroczył punkt konstrukcyjny obiektu ( 90,0 / 91,0 metrów), dzięki czemu zdobył 227,5 punktu. Drugiego Olofa Lundgrena (83,5 / 84,5 metra; 199.5 pkt) wyprzedził aż o 28 oczek. Brązowy medal wpadł z kolei w ręce Josefa Larssona (80,5 / 88,0 metrów). Ten na skoczni pojawia się tylko od święta, ponieważ karierę zakończył trzy lata temu. Warto zaznaczyć, że 25-letni Nordin nigdy nie zdobył punktów Pucharu Świata, choć pojawia się w nim od 6 lat. W czołowej trójce międzynarodowocyh zawodów plasował się tylko na rodzimych skoczniach – w konkursach FIS Cup w Falun i Örnsköldsvik w 2010 roku stanął na najniższym stopniu podium.

Na starcie zabrakło najbardziej znanych skoczków ze Szwecji, reprezentantów swojego kraju na Mistrzostwach Świata w Falun – Johanna Eriksona czy Christiana Inngjerdingena. Ten ostatni może mówić o dużym pechu, ponieważ najblizszy rok będzie musiał zaliczyć do straconych z powodu kontuzji kolana, której nabawił się tego lata. 

Zwycięstwo w konkursie Pań, w którym startowały tylko cztery zawodniczki, wywalczyła znana z występów w konkursach FIS Cup Matilda Gundersson, uzyskując 78 i 77 metrów. To pozwoliło jej wyprzedzić drugą Fridę Westman (73 / 81 m) i trzecią Astrid Moberg (71,5 / 78 m). To jednak nie triumfatorka popisała się najdłuższym skokiem konkursu – ten zaszczyt przypadł Fridzie Westman, która jako jedyna przekroczyła linię 80. metra. 

Pełne wyniki konkursów indywidualnych >>

Jak na prawdziwy czempionat przystało, nie zabrakło także rywalizacji drużynowej, choć w nietypowej formie. Z oczywistych względów niemożliwe było skompletowanie czteroosobowych zespołów, dlatego też skoczkowie rywalizowali w parach. Najlepsi okazali się Simon Eklund i Olof Lundgren, a podium uzupełniły dwie drużyny Solleftea 1 (Sebastian de Wall i Josef Larsson) i Solleftea 2 (Anton Erikson oraz Markus Flemstrom). Co ciekawe, na podium nie znalazł się Carl Nordin, który indywidualnie znów był najlepszy, jednak startował razem z Tobiasem Frolerem, słabszym nawet od… dziewcząt.

Rezultaty konkursu drużynowego >>>

W konkursie juniorów zaprezentowało się sześciu skoczków, a triumfował Olof Lundgren po skokach liczących 90,0 oraz 87,5 metra. Punkt konstrukcyjny przekroczył z kolei drugi Simon Eklund (92,0 / 83,0 metry), tracąc do zwycięzcy 9 punktów. Podium uzupełnił Sebastian de Wall (86,0 / 79,0 metrów), który jednak nie liczył się w walce o dwa pierwsze miejsca. Dziewczęta w rywalizacji juniorek zamieniły się miejscami z pierwszego konkursu – zwyciężyła Frida Westman (77,5 / 84,0 metry) przed Matildą Gundersson (75,0 / 77,5 metra). Trzecia była z kolei Astrid Moberg (73,0 / 75,0 metrów). 

Pełne wyniki rywalizacji juniorów >>

 

źrodło: berkutschi.com

 

Dodaj komentarz