You are currently viewing Nadzieja umiera ostatnia – historia Walerija Kobielewa

Nadzieja umiera ostatnia – historia Walerija Kobielewa

Upadki na skoczniach, szczególnie te na obiektach mamucich, zatrważają. Zdarzenia te wyłączają skoczka ze sportowej rywalizacji na długo, czasami nawet na zawsze. Dużo szczęścia miał Rosjanin, Walerij Kobielew, który po makabrycznie wyglądającym upadku w Planicy zdołał powrócić do zdrowia. W Rosji powstał film opowiadający jego historię.

 

Kobielew dzień 18 marca 1999 roku zapamięta do końca życia. Walerij doświadczył wówczas upadku, po którym cały skoczny świat wstrzymał oddech. Rosjanin po wyjściu z progu w Planicy, stracił kontrolę nad swoim skokiem, wykonał w powietrzu pełne salto, po czym z ogromnym impetem uderzył plecami o zeskok słoweńskiego mamuta, by następnie bezwładnie zsunąć się po zeskoku skoczni. Stan skoczka był ciężki, kilka dni po fatalnym upadku odzyskał przytomność, a jeszcze więcej czasu spędził w szpitalu, gdzie przeszedł operację. Zabieg sfinansował m.in. wstrząśnięty wypadkiem Niemiec, Martin Schmitt.

Rosjanin przez wiele miesięcy odzyskiwał zdrowie, poddawany był rehabilitacji, walczył z niepomyślnymi rokowaniami. Powrócił na skocznię dopiero w listopadzie 2001 roku. Właśnie ta edycja Pucharu Świata była najbardziej obfitująca w dobre starty Kobielewa – zgromadził na swoim koncie 237 punktów. Kilkakrotnie plasował się w czołowej dziesiątce zawodów, a w konkursie w japońskim Sapporo zajął najwyższą lokatę w karierze – był piąty. Sezony 2002/03 oraz 2005/06, podczas których brał udział w konkursach Pucharu Świata, nie przyniosły mu zdobyczy punktowych. Ostatnimi zawodami międzynarodowej rangi, w których uczestniczył Kobielew, były konkursy w Willingen w 2006 roku.

Niewątpliwie historia rosyjskiego skoczka jest bardzo poruszająca – skłoniła media do wyprodukowania filmu dokumentalnego w ramach cyklu o wybitnych rosyjskich sportowcach. Dokument pokazuje drogę sportowca od początków kariery, przez trudności, jakich doświadczył, a kończąc na żmudnej walce o powrót do zdrowia i sportu. Jednym filmem z serii jest przedstawienie historii Kobielewa. W materiale o skokach o sytuacji Rosjanina opowiadają trenerzy, działacze, jego rodzina oraz główny bohater dokumentu.

 

źródło: skijumpingrus.ru

 

 

Dodaj komentarz