You are currently viewing Severin Freund: „Ważna jest dobra dyspozycja, tytuły przyjdą same”
Severin Freund (fot. Julia Piątkowska)

Severin Freund: „Ważna jest dobra dyspozycja, tytuły przyjdą same”

Freund Severin PS.Klingenthal.2015 fot.Julia .Piatkowska - Severin Freund: "Ważna jest dobra dyspozycja, tytuły przyjdą same"Nowy sezon Pucharu Świata przynosi ze sobą nie tylko wspomnienia poprzednich sukcesów, ale także nadzieje na nowe wyróżnienia. I choć nadchodząca zima nie będzie obfitowała w imprezy mistrzowskie, to w kalendarzu znajdą się pewne ważne wydarzenia. O nich oraz o sile swojej reprezentacji opowiedział Severin Freund na przedsezonowej konferencji prasowej.

 

Freund Severin WC.Planica.2015.podium fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Severin Freund: "Ważna jest dobra dyspozycja, tytuły przyjdą same"
Severin Freund na szczycie podium generalnej klasyfikacji PŚ 2014.15, fot. Julia Piątkowska

Złoto mistrzostw świata, Kryształowa Kula, Mistrzostwo Świata w Lotach – to tylko niektóre, acz chyba najważniejsze trofea Severina Freunda zdobyte w dwóch minionych sezonach. Najbliższe miesiące przyniosą szansę na powiększenie medalowego i zwycięskiego dorobku. Czy któryś z tytułów, który będzie można zdobyć w tym sezonie, budzi szczególne zainteresowanie skoczka z Freyung? Okazuje się, że nie, a istotna jest tak naprawdę cała zima – podopieczny Wernera Schustera podkreśla, że nigdy nie skupia się na jednym konkretnym wydarzeniu i nie potrafi ocenić, co będzie dla niego kluczowe: – Zawsze staram się zaprezentować jak najlepiej, poprawić pewne elementy swojej dyspozycji, a wtedy tytuły i wyróżnienia przyjdą niejako same – podkreśla.


Co reprezentant naszych zachodnich sąsiadów myśli o walce o drugą w karierze Kryształową Kulę i pierwsze w dorobku zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni? – Obrona Kryształowej Kuli byłaby czymś wspaniałym, jednak niczego nie da się w stu procentach zaplanować, może choćby nagle zabraknąć zdrowia. Co do Turnieju Czterech Skoczni, to chciałbym poprawić swoje miejsce sprzed roku (8. – przyp. red.), to byłoby dla mnie bardzo pozytywne, bo ciężko i wytrwale na to pracowałem.

Freundmistrz BL 300x200 - Severin Freund: "Ważna jest dobra dyspozycja, tytuły przyjdą same"
Severin Freund z kryształem za zdobycie Mistrzostwa Świata w Lotach (2014 r.), fot. Bartosz Leja

Nie mniej ważny będzie dla Niemca „lotny czempionat” na skoczni w Kulm: – Mistrzostwa Świata w Lotach będą szczególnym wydarzeniem, zwłaszcza że w Harrachovie w 2014 roku zdobyłem mój pierwszy mistrzowski tytuł w karierze. Wydaje mi się, że ta rywalizacja jest w pewnym stopniu niedoceniana, choćby w stosunku do Turnieju Czterech Skoczni, jednak dla mnie to będzie równie ważna imprezaw taki oto, wyczerpujący sposób, Niemiec podsumował walkę o tytuły w nadchodzącym sezonie.

Klingenthal co roku zmaga się z trudnymi warunkami pogodowymi, jednak skoczkowie, jak się okazało – słusznie, bardziej obawiali się odwołania konkursów z powodu wiatru niż braku białego puchu. Na doświadczenie swoich rodaków w tym zakresie zwrócił uwagę ubiegłoroczny triumfator klasyfikacji generalnej, podkreślając, że problemy z aurą występują w Klingenthal co roku i również co roku organizatorzy stają na wysokości zadania. Podopieczny Wernera Schustera chciałby zaprezentować się dobrze zarówno w konkursie indywidualnym, jak i drużynowym, najlepiej stając na podium, jednak zdaje sobie sprawę, że to tylko jedne zawody w sezonie i choć rok temu nie pokazał się z najlepszej strony (zajął 16. miejsce – przyp. red.), to ostatecznie zima 2014/15 stała pod znakiem znakomitej formy. – To tylko pierwszy krok do nowego sezonu, a nie cały sezon – podsumował podopieczny Schustera.

Niemcy 300x200 - Severin Freund: "Ważna jest dobra dyspozycja, tytuły przyjdą same"
Drużyna Niemiec, fot. Julia Piątkowska

Na koniec Niemiec, zapytany o swoje miejsce w drużynie i podczucie bycia liderem, przyznał, że każdy z niemieckich skoczków znajduje się tak naprawdę w innej pozycji i startuje z innego pułapu, dlatego trudno powiedzieć, czy jest kimś szczególnie ważnym. Taka wyrównana ekipa stanowi jednak powód do radości. – Istotne jest to, że mamy wielu silnych reprezentantów i każdy motywuje drugiego do pracy – zakończył z optymizmem mistrz świata z dużej skoczni w Falun. 

 

korespondencja z Klingenthal. Julia Piątkowska

 

Dodaj komentarz