You are currently viewing Łukasz Rutkowski dla SkokiPolska: „Nie zakończyłem kariery”

Łukasz Rutkowski dla SkokiPolska: „Nie zakończyłem kariery”

rutkowski lukasz SP - Łukasz Rutkowski dla SkokiPolska: "Nie zakończyłem kariery"Myśląc o kolejnym sezonie, warto wspomnieć o zawodnikach, którzy stanowili istotną część naszej kadry w minionych latach. Jednym z takich skoczków jest Łukasz Rutkowski, który swego czasu był określany wielkim talentem. Od ponad roku 27-latek nie wystartował w międzynarodowych zawodach, jednak jak sam twierdzi, kariery jeszcze nie zakończył.

 

Jedna z ostatnia wzmianek na temat kariery sportowej Łukasza Rutkowskiego pochodzi z początku marca 2013 roku. Możemy przeczytać w niej o udziale polskiego skoczka w konkursie Pucharu Kontynentalnego w Libercu i jego nieszczęśliwym, pozornie niegroźnie wyglądającym upadku. Jak się później okazało, zdiagnozowane pęknięcie szyjki kości promieniowej lewej ręki wykluczyło zawodnika z udziału w dalszej rywalizacji i było równoznaczne z zakończeniem sezonu. Starty w kolejnym sezonie (2013/14) były niestety zupełnie nieudane, a ostatnim konkursem, w którym skoczek ze Skrzypnego wziął udział, był PK w Zakopanem (w marcu 2014 r.), w którym zajął odległe, 67. miejsce.

rutkowski lukasz a.sierotnik 300x199 - Łukasz Rutkowski dla SkokiPolska: "Nie zakończyłem kariery"
Łukasz Rutkowski, fot. Agnieszka Sierotnik

W krótkiej rozmowie, jaką udało nam się przeprowadzić z Łukaszem Rutkowskim, dowiedzieliśmy się, że w ostatnim czasie nie widzieliśmy go na skoczni z przyczyn osobistych. Kiedy zapytaliśmy jednak o decyzję dotyczącą dalszej kariery sportowej, odpowiedział: – Moja kariera nie jest definitywnie zakończona. Nie zakończyłem jej oficjalnie. Przerwałem ją z powodu nagłej śmierci mamy i usunięcia mnie z kadry. Spadło na mnie dużo obowiązków.

27-letni zawodnik przyznał, że jeśli miałby w przyszłości możliwość pracy w narciarskim środowisku, nie wykluczałby funkcji menedżera, trenera lub działacza. Wszystko to pozostaje na chwilę obecną pod znakiem zapytania. Tymczasem dni Łukasza Rutkowskiego wypełniają podróże. – Prowadzę masaże, jak również jeżdżę po szkołach w całej Polsce, starając się zachęcić dzieciaki do aktywności fizycznej i angażowania się w sport – powiedział były reprezentant Polski.

Zapytany o wspomnienia związane z kadrą Polski, trenerami i kolegami z reprezentacji, odpowiedział krótko: – Wszystko wspominam bardzo pozytywnie. Teraz 27-latek trzyma kciuki za innych zawodników: – W każdy zimowy weekend oglądam zawody i kibicuję kolegom z kadry – oświadczył reprezentant klubu TS Wisła Zakopane.

rutkowski lukasz b.leja 300x200 - Łukasz Rutkowski dla SkokiPolska: "Nie zakończyłem kariery"
Łukasz Rutkowski, fot. Bartosz Leja

Warto przypomnieć, że Łukasz Rutkowski był członkiem drużyny polskich skoczków w konkursie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Wówczas biało-czerwoni uplasowali się na 6. lokacie. Do jego największych sukcesów można też zaliczyć 2. miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata, które zdobył wraz z kolegami w 2009 roku na Letalnicy w Planicy. Na swoim koncie ma także drużynowy brązowy medal w Mistrzostwach Świata Juniorów, które w 2008 roku odbywały się w Zakopanem. Największym indywidualnym sukcesem młodszego z braci Rutkowskich jest 3. pozycja w generalnej klasyfikacji cyklu FIS Cup w sezonie 2007/2008. W swoim dorobku ma także 3. miejsce w zawodach Letniej Grand Prix w Zakopanem (2008 r.). Najwyższym miejscem uzyskanym przez niego w rywalizacji w Pucharze Świata była 13. lokata (dwukrotnie w Sapporo i raz w Bad Mitterndorf w 2010 r.)

Na razie nie wiadomo jeszcze, jak ułoży się przyszłość Łukasza Rutkowskiego. Może jeszcze kiedyś zobaczymy go na skoczni? - Gdybym chciał wrócić na skocznię, musiałbym mieć sponsora, a mentalność w Polsce jest taka, że jak ktoś jest dobry, to są sponsorzy, a jak komuś potknie się noga, nie na nikogo - zakończył.

 

informacja własna

 

 

Dodaj komentarz