You are currently viewing Finowie liczą na rywalizację w Kuusamo, Olli: „Dobre skoki przyjdą na czas”

Finowie liczą na rywalizację w Kuusamo, Olli: „Dobre skoki przyjdą na czas”

8H7A0645 - Finowie liczą na rywalizację w Kuusamo, Olli: "Dobre skoki przyjdą na czas"Konkursy Pucharu Świata w Kuusamo to spora szansa na dobry występ fińskich skoczków przed własną publicznością. Reprezentanci Suomi od kilku lat nie mogą powrócić do narciarskiej czołówki i to właśnie rywalizacja na dobrze znanym obiekcie Rukatunturi może być dla nich dodatkowym handicapem. Czy choć jeden z Finów zdoła zaskoczyć kibiców?

 

Nie jest jednak pewne, czy dziesięciu Finów, którzy zostali nominowani do składu na zawody w Kuusamo, w ogóle dostatnie szansę na start. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, a dokładnie podmuchów wiatru, które storpedowały już dwa dni rywalizacji. W piątek, po popołudniu pełnym oczekiwania na finałową decyzję jury, Janne Ahonen przyznał: - To nie było zaskoczeniem. Idąc w kierunku skoczni, pomyślałem, że to może być długi dzień.

10933834 675750745866567 1840090225938615064 n 300x199 - Finowie liczą na rywalizację w Kuusamo, Olli: "Dobre skoki przyjdą na czas"
Jarkko Maeaetae, fot. Bartosz Leja

Przypomnijmy, że kraj Świętego Mikołaja reprezentują: Janne Ahonen, Harri Olli, Ville Larinto i Lauri Asikainen (kadrowicze Janiego Klingi) oraz sześcioosobowa grupa krajowa: Andreas Alamommo, Niko Kytoesaho, Jarkko Maeaettae, Juho Ojala, Ossi-Pekka Valta i Elias Vaenskae. Tylko pierwsza czwórka wystartuje zarówno w pierwszym jak i drugim sobotnim konkursie.

Z szansy startu fińskich skoczków z grupy krajowej zadowolony jest Jani Klinga. - To dobrze, że młodzi zawodnicy otrzymują szansę na rozwój i zobaczą, czym jest Puchar Świata. Jest to trudne miejsce, ale i świetne wyzwanie dla każdego sportowca. Najważniejsze, aby czerpali radość z tego weekendu, a ta inwestycja kiedyś się zwróci - powiedział szkoleniowiec.

Jak tymczasem kształtuje się sportowa dyspozycja najlepszych Finów? Ich możliwości ocenił m.in. mistrz olimpijski z Albertville, Toni Nieminen. - Oczywiście zaletą jest własna skocznia i rodzima publiczność, ale warunki o tej porze roku w Ruce są często sporym wyzwaniem.

W coraz lepsze skoki wierzy natomiast Harri Olli, który gdyby nie pechowa dyskwalifikacja, już w Niemczech zdobyłby pucharowe punkty. - W Klingenthal niczym się nie wyróżniałem od reszty. Osiągane rezultaty były zależne od okoliczności. W Ruce chcę się skupić, aby osiągnąć dobry wynik w konkursie. To dla mnie dobra szansa. Tak jak wielu innych zawodników lubię tę skocznię, jeśli są na niej dobre warunki - mówi Olli i dodaje: - Zakładam, że nasze nastroje będą się poprawiały wraz z trwaniem sezonu. Nie trzeba pośpiechu, bo forma jest całkiem dobra. Dobre skoki przyjdą wtedy, kiedy będzie na to czas. Nie chcę jednak ogłaszać swoich celów.

Kytoesaho Niko fot.Tuija .Hankkila 300x200 - Finowie liczą na rywalizację w Kuusamo, Olli: "Dobre skoki przyjdą na czas"
Niko Kytoesaho, fot. Tuija Hankkila

Zarówno kibice, jak i trenerzy spore nadzieje wiążą z osobą niespełna 16-letniego Niko Kytoesaho, określanego największym talentem w fińskich skokach od wielu lat. - Skoki narciarskie są dla mnie najważniejszą rzeczą, nie przeszkadzają mi codzienne 2-4 godzinne treningi. Chcę być najlepszy na świecie i nie czuję presji, wszystko jest zależne od czasu pracy. Na ten czas celem jest dla mnie jednak bycie w trójce na Mistrzostwach Świata Juniorów i ustabilizowanie poziomu w Pucharze Kontynentalnym - wylicza młody zawodnik.

Jednym z nieobecnych podczas zeszłotygodniowej pucharowej inauguracji w Klingenthal był najlepszy fiński skoczek minionego lata - Jarkko Maeaettae. Okazuje się, że powodem jego absencji było przemęczenie organizmu spowodowane nadmierną intensywnością treningów. - Czułem spory ciężar i ból pleców. Ostatnio sytuacja trochę się poprawiła i dzień po dniu moje ciało czuje się coraz lepiej - zapewnia.

Jutro okaże się, czy którykolwiek z Finów będzie miał okazję zaprezentować swoje umiejętności na dużej skoczni w Ruce. Początek skoków treningowych o godz. 13:00, a pierwszy konkurs już o godz. 14:30.

 

źródło: mtv.fi / iltalehti.fi

 

Dodaj komentarz