You are currently viewing Hankus o PŚ w Lillehammer: „Jesteśmy blisko punktów, to krok naprzód”
Sławomir Hankus, fot. Bartosz Leja

Hankus o PŚ w Lillehammer: „Jesteśmy blisko punktów, to krok naprzód”

Hankus Slawomir LMP.Szczyrk.2015 fot.Bartosz.Leja  - Hankus o PŚ w Lillehammer: "Jesteśmy blisko punktów, to krok naprzód"Pierwsze oficjalne skoki w Pucharze Świata mają już za sobą polskie zawodniczki. Kinga Rajda i Magdalena Pałasz trenujące pod opieką Sławomira Hankusa wystartowały w Lillehammer, jednak tylko pierwsza z nich zdołała awansować do konkursu głównego. – Jesteśmy blisko punktów, to krok naprzód – zapewnia szkoleniowiec.

 

Bartosz Leja: Czy jest Pan zadowolony z pucharowego debiutu Kingi Rajdy?

Sławomir Hankus:  Zadowolony jestem jak najbardziej. Oczywiście można teraz gdybać, co jakby to i tamto, ale to jest sport. Zawody na plus, cele zrealizowane, może minimalistyczne, ale to krok naprzód. Widzimy w tym momencie ile brakuje, jesteśmy blisko punktów i to cieszy.

 
Palasz.Magdalena trening.wisla fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Hankus o PŚ w Lillehammer: "Jesteśmy blisko punktów, to krok naprzód"
Magdalena Pałasz, fot. Julia Piątkowska

Magdalenie Pałasz do kwalifikacji konkursowej zabrakło nieco punktów. A czego zabrakło w jej skokach?

Dla Magdy celem był powrót do rywalizacji międzynarodowej. Było trochę niepotrzebnych przygód po drodze, ale ważne że Magda chce to robić i pokazuje walkę, jednak koniecznie musi podjąć pracę mentalną. Motorycznie jest najlepiej przygotowaną zawodniczką w Polsce i tutaj nie dopatrywałbym się żadnych problemów, jednak zawodzi trochę presja którą Magda odczuwa z całego otoczenia, oraz presja którą niejako sama sobie buduje chcąc skakać na siłę. Potrafi skakać dobrze, co pokazuje na treningach, brakuje jednak spokojnej realizacji tego co potrafi. Myślę, że pomoc psychologa będzie bardzo skutecznym lekarstwem na ten problem i nie ukrywam, że mocno wierzę w to, że Magdę stać na normalne skakanie, czyli takie do punktów Pucharu Świata.

 

Wychodzi na to, że nadal dużą rolę u Polek odgrywa kwestia przygotowania mentalnego i stresu związanego z zawodami?

Jeśli chodzi o tę kwestię, to Magda musi podjąć tę pracę koniecznie. Jeśli odzyska swobodę i zaufanie do samej siebie, to będzie dobrze. Upadki na skoczni można porównać do tego, jakbyś spadł z okna z 1-2 pietra, a tutaj jeszcze trzeba wstać i ktoś ci każe iść z powrotem na to 1-2 piętro. Jest więc o czym myśleć i człowiek dochodzi do momentu, że już nie wie co ma robić. Szczera współpraca z psychologiem powinna pomoc

 

Forma Joanny Szwab nie pozwalała na start w Lillehammer?

Asia przez całe lato była na zawodach numerem 3. Otrzymałem zgodę na wybór dwóch najlepszych, wiec dlatego poleciały Magda i Kinga.

 
Rajda Kinga FIS.Cup .Szczyrk.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Hankus o PŚ w Lillehammer: "Jesteśmy blisko punktów, to krok naprzód"
Kinga Rajda, fot. Julia Piątkowska

Jak zawodniczki radzą sobie z nowymi przepisami związanymi z kontrolą na górze skoczni?

Kwestia normalnego nauczenia się przepisów i respektowania ich, nic innego. Jest wszytko w porządku, stroje mamy zawsze dobrze dobrane, wiec nie mamy z tym problemu.

 

Jakie są obecnie Wasze plany treningowe i startowe?

Jutro wracamy do Polski. Jeśli chodzi o starty, mamy w planach zawody FIS Cup i LOTOS Cup, później Puchar Świata w Oberstdorfie [30-31.01.2016 r. – przyp.red.]. W lutym Aśka i Kinga mają Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży w Lillehammer i Mistrzostwa Świata Juniorów w Rasnovie. Magdę, jeśli będzie miała dobrą dyspozycję, czekają dalsze starty w Pucharze Świata.

 

W skrócie oceniając rywalki – ktoś Pana zaskoczył pozytywnie, bądź negatywnie?

In minus na pewno cała francuska drużyna, tego się nie spodziewałem [żadna z Francuzek nie zdobyła punktów PŚ – przyp.red.]. In plus cała Austria [4 Austriaczki w czołówce – przyp.red.]

 

rozmawiał Bartosz Leja

 

Dodaj komentarz