You are currently viewing PK Rena: Stękała pierwszym polskim triumfatorem zimy!
Andrzej Stękała (fot. Bartosz Leja)

PK Rena: Stękała pierwszym polskim triumfatorem zimy!

DSC 0203 - PK Rena: Stękała pierwszym polskim triumfatorem zimy!Andrzej Stękała z godną podziwu łatwością zwyciężył w zawodach inaugurujących cykl Pucharu Kontynentalnego w norweskiej Renie. Polak lądował na 111. i 106. metrze. Za jego plecami znaleźli się Halvor Egner Granerud i Tilen Bartol. W finałowej kolejce wystąpiło jeszcze trzech biało-czerwonych, którzy zajęli lokaty w drugiej dziesiątce.

Na normalnym obiekcie w Renie niepodzielnie rządził dziś Andrzej Stękała, triumfując w obu seriach konkursu inaugurującego zimowe zmagania na zapleczu Pucharu Świata. Polak prowadził z dużą przewagą już na półmetku i nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa. Ostatecznie, po skokach na 111. i 106. metr wyprzedził drugiego Halvora Egnera Graneruda o ponad 9 punktów. Norweg uzyskał w swoich próbach 106 oraz 102,5 metra. Za jego plecami, z kilkupunktową stratą, znalazł się Słoweniec Tilen Bartol. Podium dały mu próby liczące 102,5 oraz 107 metrów, a ta druga wywindowała go z piątej na trzecią lokatę.

W czołowej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden Norweg – trzeci na półmetku Frederik Bjerkeengen (105,5 / 102,5 metra). Na piątą pozycję spadł Mackenzie Boyd-Clowes, a 6. lokata przypadła Andrazowi Pograjcowi. Czołową dziesiątkę uzupełniło aż czterech reprezentantów Niemiec. 7. miejsce zaliczył dziś Karl Geiger, 8. Marcus Eisenbichler, a kroku próbowali dotrzymać im 9. Pius Paschke i 10. David Siegel.

Wolny Jakub dekoracja fot.K.Sluzewska1 300x199 - PK Rena: Stękała pierwszym polskim triumfatorem zimy!
Jakub Wolny, fot. Katarzyna Służewska

Pozostali Polacy spisali się przeciętnie. 10. miejsca zdobytego na półmetku nie utrzymał Krzysztof Miętus, który spadł na 16. lokatę. Jego los podzielił Aleksander Zniszczoł, który po 16. pozycji po pierwszej serii ostatecznie zajął 17. miejsce. Ze startu zadowolony może być Jakub Wolny - w pierwszym występie po kontuzji zajął wysokie, 14. miejsce. Niestety, udział na pierwszej serii zakończyli: 41. Krzysztof Biegun, 45. Stanisław Biela i 46. Bartłomiej Kłusek.

Warto zauważyć, że dziś do rywalizacji powróciło dwóch skoczków. Po długiej przerwie spowodowanej kontuzją swoje konkursowe próby zaliczył nie tylko Jakub Wolny, ale i Nick Alexander, który zajął 39. miejsce.

Dla Stękały było to pierwsze zwycięstwo w zawodach tej rangi. Wcześniej wygrywał konkursy FIS Cup, a najwyżej w Pucharze Kontynentalnym, na 2. lokacie, uplasował się w tym roku w Niżnym Tagilu. Tym samym po dzisiejszej rywalizacji Polak przewodzi klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego i jutro wystartuje w żółtej koszulce lidera cyklu. Już w sobotę i niedzielę 20-latek będzie miał szansę na kolejny sukces, a niektórzy jego koledzy na poprawę niezadowalających rezultatów.