You are currently viewing Toni Nieminen wraca na skocznię!

Toni Nieminen wraca na skocznię!

W 1992 roku w wieku zaledwie 16 lat zdobył złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville, niedługo później wzniósł nad głową Kryształową Kulę. Ze skokami pożegnał się 12 lat później. Okazuje się jednak, że dopisze kolejną kartę w swojej sportowej karierze. Jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich, Toni Nieminen, powraca na skocznię.

 

40-letni obecnie Nieminen już od pewnego czasu intensywnie trenował, aby ostatecznie móc podjąć decyzję o wzięciu udziału w nadchodzących mistrzostwach Finlandii, które w kwietniu 2016 roku odbędą się na 75-metrowej skoczni w Taivalkoski. - Około trzech miesięcy trenowałem dla własnej przyjemności, a teraz osiągnąłem stan, w którym mogę zacząć rywalizować - powiedział w rozmowie z portalem mtv.fi podczas przymiarki kombinezonu.

Będą to zatem pierwsze oficjalne zawody Fina od 2004 roku, kiedy to po zakończeniu kariery w Lahti spalił swoje narty w wielkim ognisku. - Wtedy myślałem, że już nigdy nie pojawię się na skoczni z numerem startowym na piersi. Teraz się na to odważę - zapowiada. Bardziej intensywne przygotowania pod kątem krajowego czempionatu Nieminen ma zamiar rozpocząć w styczniu. - Mam nadzieję, że nie będę musiał daleko szukać śniegu - przyznał i dodał, że temat powrotu na skocznię przedyskutował także z innym wybitnym fińskim skoczkiem, Mattim Nykaenenem.

Przypomnijmy, że Nieminen w wieku 16 lat wspiął się na narciarski szczyt, zdobywając Kryształową Kulę za zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata w sezonie 1991/1992. Tej samej zimy zdobył dwa olimpijskie medale (złoty i brązowy) podczas Igrzysk w Albertville, złoty krążek Mistrzostw Świata Juniorów, a także triumfował w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni.  W 1994 r. jako pierwszy skoczek w historii ustanowił rekord świata w długości lotu, przekraczający 200 metrów (dokładnie 203 metry). Na swoim koncie ma 9 zwycięstw w zawodach PŚ. Później nie udało mu się jednak powrócić do formy, którą prezentował na samym początku sportowej kariery. Na dobre rozstał się ze skokami narciarskimi w marcu 2004 roku.

 

źródło: mtv.fi

 

Dodaj komentarz