You are currently viewing Zmiany na skoczni w Ruce, Finowie nie chcą utracić Pucharu Świata

Zmiany na skoczni w Ruce, Finowie nie chcą utracić Pucharu Świata

8H7A1837 - Zmiany na skoczni w Ruce, Finowie nie chcą utracić Pucharu ŚwiataPo odwołaniu pucharowych zawodów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w położonej obok Kuusamo Ruce po raz kolejny pojawiły się głosy, aby przenieść organizację tamtejszych konkursów na inną skocznię. Władze fińskiego miasta zamierzają jednak walczyć o utrzymanie Pucharu Świata i szykują istotne zmiany w infrastrukturze skoczni.

 
8H7A2245 - Zmiany na skoczni w Ruce, Finowie nie chcą utracić Pucharu Świata
Rozbieg skoczni 'Rukatunturi’, fot. Julia Piątkowska

W ostatni weekend listopada, w piątkowy i sobotni wieczór, na skoczni Rukatunturi miały odbyć się zawody Pucharu Świata. Najpierw nie udało się rozegrać treningów i kwalifikacji, dzień później sytuacja nie poprawiła się, więc postanowiono spróbować przeprowadzić dwa konkursy w sobotę. Ostatecznie do skutku doszedł jedynie trening, a same zawody zostały przerwane po skokach 43 zawodników w obawie o zdrowie skoczków mających często poważne problemy w locie. Fiński weekend zakończył się więc kompromitacją, do mocno wiejącego wiatru, który w poprzednich latach także powodował komplikacje i groźne upadki, dołączyła odwilż, która okazała się  problemem nie do przeskoczenia dla organizatorów. Topniejące tory zagrażały bezpieczeństwu zawodników, do pomocy w ich przygotowaniu ruszyli trenerzy reprezentacji, a także sam Walter Hofer. W takich warunkach nie można było jednak dokończyć zawodów.

8H7A1834 - Zmiany na skoczni w Ruce, Finowie nie chcą utracić Pucharu Świata
Informacja o odwołanych kwalifikacjach w Kuusamo, fot. Julia Piątkowska

W związku z tymi kłopotami na remont skoczni w Ruce w najbliższym czasie ma zostać przeznaczone 200 tysięcy euro. Taka kwota została właśnie zatwierdzona przez radę miasta, a włodarze Kuusamo chcą ją zainwestować w poprawę systemu chłodzenia torów oraz dodatkowe sieci zabezpieczające skocznię od silnego wiatru. Zmiany mają pomóc w usprawnieniu organizacji konkursów i w walce z niekorzystną pogodą.

Już w poprzednich latach wiele osób związanych ze skokami narciarskimi postulowało, aby Międzynarodowa Federacja Narciarska powierzyła inaugurujące sezon zawody Pucharu Świata innemu miastu (np. Rovaniemi), ale głosy te były odrzucane.  Głównym argumentem, który często przywoływano za obecnością Kuusamo w kalendarzu, była z reguły gwarancja śniegu na skoczni już w listopadzie. Na decyzje dotyczące przyszłości Rukatunturi w pucharowym terminarzu przyjdzie nam poczekać do czasu spotkania Komisji Kalendarzowej FIS.

 

źródło: yle.fi / informacja własna

 

 

Dodaj komentarz