You are currently viewing Planica Nordic Center oficjalnie otwarte, Słoweńcy zachwycają rozmachem (WIDEO)
Skocznie w Planicy (fot. Julia Piątkowska)

Planica Nordic Center oficjalnie otwarte, Słoweńcy zachwycają rozmachem (WIDEO)

Planica Nordic Center fot.Julia .Piatkowska - Planica Nordic Center oficjalnie otwarte, Słoweńcy zachwycają rozmachem (WIDEO)Przebudowa wielkiego centrum narciarskiego w Planicy rozpoczęła się w 2011 r. Nie bez przejściowych problemów, jednak z wielkim zaangażowaniem Słoweńcy przed ponad 4 lata pracowali nad bodajże największych narciarskim projektem, w skład którego weszło wiele sportowych obiektów w tym aż 7 skoczni. Przed paroma dniami obiekt oficjalnie otwarto.

 
PlanicaVelikanka 300x200 - Planica Nordic Center oficjalnie otwarte, Słoweńcy zachwycają rozmachem (WIDEO)
Przebudowana mamucia skocznia 'Letalnica’ (fot. Julia Piątkowska)

Wyliczanie sportowych aren, które mieszczą się w ramach Planica Nordic Center można rozpocząć od budzącej szacunek nawet najbardziej odważnych sportowców Letalnicy. Mamucia skocznia została w ostatnich 2 latach zmodernizowana i powiększona – obecnie punkt K jest usytuowany na 200, a odległość HS na 225 metrze. W marcu Peter Prevc ustanowił na niej fenomenalny rekord wynoszący 248,5 metra.

Obok usytuowanych jest jeszcze sześć skoczni – HS-139, HS-104, HS-85, HS-65, HS-45, HS-35, HS-15. Poza tym arena mieści jeszcze tor do narciarstwa biegowego, tor nartorolkowy, tunel aerodynamiczny, boisko do piłki nożnej, zaplecze serwisowe, muzeum sportów zimowych oraz tzw. kolejkę tyrolską (zip-line), po której można zjechać ze szczytu na sam dół Letalnicy. Cały projekt wykonano z ogromnym rozmachem za koszt bagatela 40 mln euro. Obiekty, które już od kilku lat były główną bazą treningową dla słoweńskich skoczków i biegaczy narciarskich, a także kombinatorów norweskich, teraz w pełni będą mogły spełniać swoje zadanie.

Planica Letalnica rozbieg fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Planica Nordic Center oficjalnie otwarte, Słoweńcy zachwycają rozmachem (WIDEO)
Widok na rozbieg 'Letalnicy’ (fot. Julia Piątkowska)

W uroczystym otwarciu centrum narciarskiego w Planicy uczestniczyli znakomici goście, jak choćby mistrz świata w skokach Franci Petek, czy multimedalistka międzynarodowych imprez, wybitna narciarka Petera Majdič, a także premier Słowenii, Miro Cerar, który powiedział: – Planica jest symbolem odwagi, naturalnego piękna i kulturowego dziedzictwa. To jest duma słoweńskiego narodu i centrum światowej sławy.

Dyrektor Planica Nordic Center, Jelko Gros przyznał, że w planach jest jeszcze przebudowa centrum medialnego, a także utworzenie akademii sportowej, która pomagałaby w rozwoju narciarzy ze słabiej rozwiniętych pod tym względem krajów. Słoweński projekt, jak i jego wykonanie zachwyca rozmachem i tego typu arena i narciarskie centrum z pewnością przydałoby się także w Polsce. Póki co nasi sportowcy mogą o tym jednak tylko pomarzyć.

Galeria zdjęć z otwarcia Planica Nordic Center oraz robiące spore wrażenie wideo prezentujące cały obiekt jest dostępne tutaj >>

 

 

 

źródło: siol.net / rtvslo.si

 

Dodaj komentarz