You are currently viewing Domen Prevc: „Mój brat mnie inspiruje, sprawia, że jestem lepszy”

Domen Prevc: „Mój brat mnie inspiruje, sprawia, że jestem lepszy”

Dwa lata temu Engelberg był wyjątkowo szczęśliwy dla Polaków, a tym razem los uśmiechnął sie do Słoweńców i braci Prevc, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca, bezdyskusyjnie dystansując całą stawkę. Nawet sam Goran Janus nie mógł nadziwić się ich wyczynom. – Nie wiem, co powiedzieć, ale to historycznym moment – przyznał po konkursie.

Prevc Peter WC.Klingenthal.2015.press fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Domen Prevc: "Mój brat mnie inspiruje, sprawia, że jestem lepszy"
Peter Prevc, fot. Julia Piątkowska

Treningi nie wskazywały na to, że bracia Prevc zdominują rywalizację na Gross-Titlis w Szwajcarii, jak się jednak okazało, słabsze próby starszego brata były spowodowane zmianą butów. Ponieważ nowe się nie sprawdziły, 23-letni skoczek wrócił do sprawdzonych rozwiązań, a te okazały się niezastąpione, dzięki czemu udowodnił, że obecnie jest najlepszym lotnikiem świata. Bezdyskusyjny triumf dały mu skoki na 139,5 oraz 134,0 metry i choć wydawało się, że oddał je z wyjątkową lekkością, to jak sam przyznał, stres niemal zawsze towarzyszy pucharowym zmaganiom.Gdy po pierwszej serii prowadzisz, to oczywistym jest, że czujesz napięcie. Wykonałeś dopiero połowę pracy i możesz albo utrzymać pierwsze miejsce, albo spaść dziesięć lokat niżej – przyznał Słoweniec po konkursie, w którym odniósł swoje ósme zwycięstwo w całej karierze, a drugie w tym sezonie.

Nie szczędził też słów uznania swojemu bratu, który znalazł się na podium już w swoim czwartym starcie w Pucharze Świata. – Cieszę się, że osiągnął taki poziom i razem możemy się rozwijać. Ja sam wiem, że zawsze mogę być lepszy, wciąż coś poprawiać, a jutro czeka mnie kolejny dzień i następne wyzwania, w których mogę to udowodnić.  

Prevc.Domen WC.Klingenthal.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Domen Prevc: "Mój brat mnie inspiruje, sprawia, że jestem lepszy"
Domen Prevc w locie, fot. Julia Piątkowska

Dla 16-letniego Domena podium było z jednej strony wyróżnieniem, a z drugiej nie zmieniło jego sposobu postrzegania rywalizacji, jednak szybując 133,5 i 134,0 metry, udowodnił, że jest równie utalentowany jak jego starszy brat, choć dziś stracił do niego niemal 13 punktów. Podopieczny Gorana Janusa dalej chce się rozwijać i wspinać na kolejne szczeble kariery.Bardzo się cieszę z miejsca w czołowej trójce, nie czułem presji, poszedłem na drugi skok z konkretnym zadaniem wyznaczonym przez trenera, a na podium towarzyszyły mi wyjątkowe emocje. To dla mnie wielkie osiągnięcie, ale jednocześnie nic się nie zmieniło – zapewnia utalentowany Słoweniec, który cieszy się, że może czerpać z doświadczeń kogoś tak bliskiego jak brat. – Peter mnie inspiruje, sprawia, że jestem lepszy – przyznał 16-latek, podkreślając, że dzisiejsze podium jest dla niego dodatkową motywacją, a jutro postara się skakać na swoim poziomie. Co z tego wyniknie, czas pokaże.

Goran Janus SGP.Wisla .2012 fot.Bartosz.Leja  300x199 - Domen Prevc: "Mój brat mnie inspiruje, sprawia, że jestem lepszy"
Goran Janus, fot. Bartosz Leja

Najbardziej oszołomiony dzisiejszymi wydarzeniami na skoczni był chyba Goran Janus, któremu trudno było opisać emocje towarzyszące zmaganiom. – Nie wiem, co mam powiedzieć. To historyczny moment, bo po raz pierwszy w PŚ dwóch braci stanęło na dwóch pierwszych miejscach – mówił po konkursie. Co ciekawe, jedna ze słoweńskich telewizji odwiedziła dziś rodziców obu braci.Duma to nie jest właściwe słowo, tak naprawdę świetnie się bawiliśmy, a synom wysłaliśmy krótkie wiadomości, będziemy z nimi rozmawiać, gdy znajdą na to czas – mówił na łamach telewizji ojciec młodych i przyszłościowych zawodników, którzy już jutro staną w szranki o kolejne punkty. Kto wie, być może zamienią się miejscami, pisząc kolejny rozdział wyjątkowej historii… 

źródło: siol.net / rtvslo.si

 

Dodaj komentarz